بهترین ایده های استارتاپی که می تونه واسه یک کارآفرین جذاب باشه

 

کارآفرینای تازه کار معمولا با اشتیاق به ایده هاشون وفادار می مونن و در موارد خیلی خاص از شما می خوان پیش از دانستن ایده شون با اونا قرارداد ببندید. اما شاید یک متخصص کار و کاسبی به اونا بگه که ایده شون هیچ ارزشی نداره. اما این جواب رو نباید خیلی جدی گرفت، شک نداشته باشین یک ایده تا زمان تحقق فقط یک ایده باقی می مونه. اما ایدها واسه افراد توانا به مأموریت اجرایی تبدیل می شن. بخاطر این در این نوشته می خوایم شما رو با ایده های استارتاپی با ارزشی آشنا کنیم.

 

سرمایه گذارها معمولا به دنبال کارآفرینایی می گردن که نسبت به ایده هاشون اشتیاق داشته باشن. این اشتیاق به اونا کمک می کنه تا بر خطرای بزرگ پیروز شدن و همه افراد رو مجبور کنن تا از مأموریت شون مراقبت کنن.

اینطوری، چیجوری می تونین به ایده های استارتاپی خوب دست پیدا کنین؟

اگه این سؤال رو از خودتون می کنین، باید یه قدم به عقب وردارین. سعی واسه رسیدن به ایده های استارتاپی خوب در خلأ، تنها باعث اتلاف وقت تون می شه. به جای این کار، اول باید به مشکلات توجه کنین.

پرسشی بهتر اینه: چیجوری متوجه می شید که مشکلات ارزش حل کردن دارن؟

۱. حواس تون رو جمع کنین و ببینین در دور تون چه خبره

موفق نبودنای موجود در دنیا و مشکلاتی که شما و دوستان تون در طول روز با اونا روبرو می شید، فرصتای پنهون ی خیلی خوبی هستن. همه افراد با این مشکلات روبه رو می شن، کمی غر میزنن و از اونا عبور می کنن. اونا به این فکر نمی کنن که چرا اینجور مشکلاتی هست و میشه اونا رو حل کرد یا نه.

حرف زدن درباره آگاهی خیلی سخت تر از آگاه شدن نسبت به محیط پیرامونه، چراکه لازمه تغییر ریشه ای در نحوه ی زندگیه. من واسه اینکه این کار رو انجام دهم، تا جایی که امکان داشت اونو به خودم یادآوری می کردم. من «آگاه باش» رو در فهرست کارایی که باید انجام می دادم، تقویمم و یادداشتای روزانه ام وارد کرده بودم.

اما اگه هر روز فراغتی نداشته باشه، دیگر زمان یا انرژی لازم واسه توجه به دنیا دور و بر تون رو نخواهید داشت. سعی کنین هر روز زمانی رو واسه خودتون کنار بذارین تا به چیزایی که در دور تون اتفاق می افتن توجه کنین.

۲. روزتون رو با خود مرور کنین و به مشکلاتی که پیش رو داشتین فکر کنین

توجه به اتفاقاتی که در دور تون رخ می ده، به شما در رسیدن به ایده های فوق العاده در طول زمان کمک می کنه، اما اگه بخواهید همین الان ایده های جدید تولید کنین باید چه کاری انجام بدین؟

یک روش اینه که از راه و روش اول استفاده کنین و تو ذهن، روزتون رو از اول مرور کنین. به کارایی که انجام دادین و مشکلاتی که در طول روز با اونا روبرو بودین فکر کنین. بعضی از این مشکلات ممکنه ایده های با ارزشی واسه شروع یک کار و کاسبی باشن.

سعی کنین اتفاقات نادر رو از نو بررسی کنین. مثلا مشکلاتی که موقع سفر به یک کشور خارجی یا هنگام رفتن به کنسرت با اونا روبرو می شید، در مقایسه با مشکلاتی که به طور روزانه واسه شما پیش بین خیلی متفاوت هستن.

۳. کتاب و فیلمای علمی-تخیلی رو بخونین و ببینین

کارآفرینایی مثل ایلان ماسک معمولا از موضوعات علمی-تخیلی به عنوان الهام بخشایی واسه ایده های استارتاپی بلندپروازانه استفاده می کنن. بهترین کتابا و فیلمای علمی-تخیلی چشم اندازی جسورانه از آینده رو ترسیم می کنن. شاید بعضی از این چشم اندازا کمی جنون آمیز به نظر برسن اما دنیای فن آوارنه ی امروزی به این نوع دیوانگیا نیاز داره.

این روزا «سیلیکون ولی» پر از ایده های استارتاپی کوچیک و آسون ایه که می تونن پول زیادی به همراه داشته باشن. واسه هر شرکتی مثل SpaceX و Magic Leap ده ها کار جزئی این چنینی هست.

البته منظور من این نیس که چیزایی مثل شبکه های اجتماعی و پیام رسانا مهم نیستن. اگه کسی به اونا نپرداخته بود، ما امروز شاهد فیس بوک، واتس آپ و تلگرام نبودیم که میلیاردها آدم رو به هم وصل کردن.

اما بهتر و هیجان انگیزتر نبود که افراد به جای امتحان دوباره ی راه هایی که میلیونا بار طی شده، وقت بیشتری رو واسه فکرکردن به مشکلات جدی تر اختصاص دن؟ درنتیجه، خوندن و دیدن داستانای علمی-تخیلی می تونه دره های آینده ای رو به روی شما باز کنه که از عجیب ترین رؤیاهایتان هم بالاتر میره.

۴. به شاخه های دیگر برید و چیزای جدید رو امتحان کنین

هنگام تلاقی بین چیزای مختلفه که ایده های جدید به شما الهام می شن. این چیزای جدید می تونه شامل یافتن عادتای تازه یا سفر به قاره ای دیگر باشه. اینطوری، شما خود رو در خطر مشکلات بیشتر و درنتیجه راه حلای ممکن بیشتر قرار میدید.

اسکات کافمن، پژوهشگری در بخش ی روان شناسی می گه: « تحریک شدن واسه کشف، در شکلای مختلفش شاید مهم ترین عامل فردی در پیش بینی موفقیتای خلاقانه باشه.»

با نگاهی به کار و کاسبیای موفق امروزی درمی یابید که خیلی از اونا در بخشایی فعالیت می کنن که تکنولوژی محور نیستن. مثلا کار و کاسبی Airbnb واسه مشکل اقامت در مورد ی سفر و گردشگری راه حل ارائه می کنه و اسپاتیفای در مورد ی سرگرمی و موسیقی فعالیت می کنه.

فردی که فقط در یک بخش، استعداد یا توانایی داره نمیتونه ارتباطات جدیدی بسازه که راه حلای جدید داشته باشه. درنتیجه، از بخش ی تخصصی خودتون خارج شید و چیزای جدید رو امتحان کنین. امتحان و تجربه چیزای جدید به راه و روش اول یعنی توجه به دور وابسته. خارج شدن از فعالیتای روزمره باعث می شه که ذهن شما از حالت پیش فرض خود خارج شه. پس از اون، ذهن شما به طور فعال رابطه های جدیدی شکل می ده و مشکلاتی رو پیدا می کنه که ارزش حل کردن دارن.

۵. با افراد مختلف صحبت کنین… اما نه خیلی زیاد

صحبت با افراد به معنای انجام مصاحبه ای رسمی یا برگزاری جلسات طوفان فکری نیس. تنها کافیه که یک دوست کنجکاو و همدل باشین. سعی کنین افراد بیشتری رو به شکل شخصی بشناسید، درباره علایق شون از اونا سؤال کنین و بررسی کنین که در زندگی شون با چه مشکلاتی روبه رو هستن.

هرچه با افراد بیشتری صحبت کنین به مجموعه بزرگ تری از تجربه ها و تخصصا دسترسی دارین که ذهن شما رو تحریک می کنه تا ارتباطات جدیدی بین این ایدها برقرار کنین. علاوه براین هدف پایانی اینه که محصول تولیدی مشکلات مردم رو حل کنه. نگاه به دور و فهمیدن چگونگی زندگی افراد مختلف، وسیله خیلی خوبی واسه تحقق این هدفه.

اما شما باید زمانی هم داشته باشین تا در تنهایی فکر کنین. محققان اثبات کردن، زمانی که شما وارد دنیای بیرون می شید، توانایی مغز شما واسه ایجاد رابطه های جدید زیاد می شه.

۶. از خودتون مراقبت کنین

واسه اینکه در هر چیزی موفق باشین لازمه شرایط جسمی و روحی خوبی داشته باشین. این موضوع واسه داشتن ایده های استارتاپی هم صادقه. خلاقیت در یک بدن و ذهن سالم اتفاق میفته؛ درنتیجه از خودتون مراقبت کنین. این پیشنهاد ای خیلی مشهوره اما خیلی از کارآفرینان به اون توجهی نمی کنن. اونا با اضافه کاری زیاد، به خودشون آسیب میزنن و حتی به دلیل پرداختن به ایده هاشون در ساعتای طولانی به خودشون افتخار می کنن.

شاید شما خیلی آسون تسلیم این روش کارکردن شید؛ به ویژه اگه افراد زیادی در دور تون کاری مثل شما انجام میدن. در مقابل فشار همکاران تون مقاومت کنین. کیفیت زمانی که واسه یافتن و حل کردن مشکلی سعی می کنین، به مراتب مهم تر از کمیت وقتیه که به اون اختصاص میدید. از خوردن غذای مناسب و ورزش غافل نشید.

پیشنهاد ی پایانی

هیچ راه مشخصی واسه دست پیداکردن به ایده های استارتاپی وجود نداره. شاید شما هنگام حموم کردن یا در آخر یک جلسه ی طوفان فکری، چیزی پیدا کنین که ارزش حل کردن داشته باشه. شما نمی تونین پیش بینی کنین که چه زمانی به شما الهام می شه اما می تونین کارایی انجام بدین که به تولید ایده های استارتاپی خوب کمک کنه.

الان، خیلی از پیشنهادای مربوط به کار و کاسبیای آنلاین به شما میگن به دنبال ایده های استارتاپی نروید، چون بهترین ایدها به طور طبیعی به ذهن می رسن. اما این پیشنهاد نباید بهونه ای واسه تنبلی شما باشه. درنتیجه، به شکلی فعال به دنبال یافتن مشکلات و ایدهایی واسه حل شون باشین.

پیداکردن ایده ای ابتکاری، چیزی مثل به کشف معدن طلاست. درنتیجه، تموم سعی تون رو به کار بگیرین و با حفاری در این معدن طلا به چیزی که می خواید دست پیدا کنین.

سوال مهمِ به وجود اومده اینه که کدوم ایده های استارتاپی ارزش سرمایه گذاری دارن. خبر خوب اینه که ایده های کمی هست که به روشنی اینجور ویژگی ای دارن. اما چرا همه افراد به سراغ اونا نمی رن؟ چراکه این ایدها به همون اندازه که کاربردی هستن، رقابت برانگیز هم هستن، اما اجرای اونا ناممکن نیس.

۱. انرژی: یک منبع انرژی مقرون به صرفه به طور مستقیم کیفیت زندگی رو بالا می بره

کلا، هر چیزی که بتونه انرژی ارزون تری در مقایسه با منابع انرژی الان فراهم کنه، شاید یک ایده ی انقلابی باشه. یافتن منابع جدید انرژی هم همین خاصیت رو داره. جدید ترین منابع انرژی عبارت ان از: انرژی خورشیدی، باد، سوخت زیستی اتانول، سوخت زیستی از منابع دیگر مثل جاتروفا، گرمای درون زمین، هیدروژن، توریوم و غیره.

۲. هوش مصنوعی

این ایده به همون اندازه که درباره اون بزرگ نمایی شده، انقلابیه. تا الان پیشرفت علمی چشم گیری در این بخش انجام نشده. شاید بشه گفت که یک ماشین هوش مصنوعی به تنهایی نمیتونه وجود داشته باشه، اما کالاهایی که هوش مصنوعی رو واسه تولید خلاقیت مصنوعی، تفکر مصنوعی و غیره به کار می برن، می تونن سودمند باشن.

۳. رباتا

رباتا حالا در کارخانه ها و واسه کاربردهای نظامی به خدمت گرفته می شن. اما هنوز رباتای کمی واسه مشتریا وجود دارن. درست مثل تکنولوژی GPS پیشرفت واقعی زمانی اتفاق میفته که تکنولوژی نظامی واسه نیازای مشتریا استفاده کرده شه، نه اینکه پیشرفتای جزیی در نرم افزارها و سخت افزارهای رباتیک شکل بگیره.

۴. تکنولوژی زیستی

وعده ی پایانی تکنولوژی زیستی واسه خلاصی ما از مریضیا و جوانی همیشگی، تقریبا محقق شده. پروژه ژنوم انسانی به پایان رسیده. حالا مسئله اینه که چیجوری میشه ژنا رو تنظیم کرد. البته بعضی از ملاحظات اخلاقی رو هم باید درنظر گرفت. استارتاپی که بتونه به هر دو جنبه ی این موضوع بده، می تونه انقلابی باشه.

۵. مراقبتای سلامتی

در آمریکا مراقبتای سلامتی هزینه خیلی زیادی دارن و اون اون طور که باید مؤثر نیستن. استارتاپی که بتونه هزینه بیمه سلامتی رو کاهش بده یا حتی بهتر از اون بتونه سیستم مراقبت از سلامتی پیشگیرانه بسازه، ارزش سرمایه گذاری داره.

۶. داروسازی

داروها باید با سرعت بیشتری پیشرفت پیدا کنن و هزینه کمتری داشته باشن. داروای پیشگیرانه و داروهایی واسه افزایش سلامت آدم، نه اینکه فقط جنبه ی درمانی داشته باشن، ارزش سرمایه گذاری دارن.

۷. آب و غذا

بین ده ۱۹۴۰ و ۱۹۶۰ و به ویژه پس از جنگ جهانی دوم، نورمن بارلگ انقلاب سبز رو رقم زد که جون بیشتر از ۱ میلیارد نفر رو از قحطی نجات داد. استفادهای جدید از آفت کشا، علف کشا و کودها و هم دانه هایی که از نظر ژنتیکی مهندسی شده بودن باعث شد تا میزان جهانی تولید غذا به شکل زیادی افزایش پیدا کنه. با توجه به افزایش جمعیت دنیا بحران جدید در آب و غذا خودداری نا پذیر هستش. استارتاپی که منابع جدید غذایی کشف کنه یا منابع الان رو بهینه سازی کنه، می تونه جون میلیونا آدم رو نجات بده. این وضعیت واسه آب هم صادقه. تصفیه ی آب دریا طوری که از نظر تجاری مقرون به صرفه باشه می تونه یک موفقیت فوق العاده حساب شه.

۸. آموزش

پیوند علم آموزان به رشته ها و معلمای مناسب باعث می شه که جمعیت کره ی زمین باهوش تر شه. با اینکه به فراهم کردن دسترسی فیزیکی به معلمای خوب قادر نیستین، می تونه از راه اینترنت و حتی به شکل آموزش نفر به نفر به اونا دسترسی داشته باشین.

۹. زیرساخت اینترنت

اینترنت هنوز در برابر دولتا، فجایع طبیعی، هک شدن و اندازه خودش آسیب پذیره. کالاهایی که بتونن از سرورها مراقبت کنن، امنیت اونا رو افزایش دن و روشای بهتری واسه ذخیره حجم خیلی زیاد اطلاعات اختراع کنن، ارزش سرمایه گذاری دارن.

۱۰. دولت

دولت مشتری خیلی بزرگیه. نرم افزارهای اون معمولا از رده خارج هستن یا بد اجرا شدن. با استفاده از یک کار و کاسبی کارا میشه اونو بهبود بخشید.

۱۱. واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده

مثل اینکه که چیزی اینجا هست اما واقعا اینجور نیس. واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هنوز اون اونقدر ترسناک هستن که به یک محصول روزانه که مردم از اونا استفاده کنن تبدیل نشده ان. ایده های استارتاپی که بتونن این تکنولوژیا رو کاربردی تر کنن و از میزان ترسناکی اونا کم کنن، ارزش سرمایه گذاری دارن.

۱۲. علم

الان تنها دانشگاها و شرکتای بزرگ می تونن از پس هزینه های تحقیقات علمی گسترده برآیند. این تحقیقات همیشه مقرون به صرفه نیستن. چرا نباید آزمایشای تحقیقاتی جداگونه وجود داشته باشه؟ شاید مردم به تأمین هزینه های یک آزمایشگاه جداگونه علاقه مند باشن.

۱۳. حمل ونقل

هیچکی دوست نداره که هر روز از نزدیکیا ی شهر به مرکز شهر سفر کنه و برگرده. بازار خونه نشون می ده که این سفرها به این زودی به پایان نمی رسند. کاری که می تونیم انجام بدیم اینه که این جور سفرها رو آسون تر کنیم. وسیله های حمل ‍ونقل کوچیک شخصی که انرژی پاک مصرف می کنن شاید راه حلی مناسب واسه این مشکل باشن.

۱۴. یک میلیون شغل

در آینده خیلی از شغلا به رباتا و کامپیوترا سپرده می شه. اما به معنای این نیس که آدما دیگر کار نخوان کرد. مردم شغلای جدیدی دارن. اما لازمه که افراد واسه شغلای آینده آموزش و دوره ببینند و لازمه که بعضی دیگر، رباتا رو بسازند.

۱۵. برنامه نویسی

با وجود خواسته خیلی زیادی که واسه برنامه نویسی هست، اما هنوز مشکلات زیادی بر سر راه اون هست. در طول ۲۰ پارسال، تغییر خاصی در این بخش اتفاق نیفتادهه. برنامه نویسا هنوز به شکلای قدیمی آموزش می بینن و با مشکلات تکنیکی مثل کار می کنن. وسایل برنامه نویسی جدید و آموزشای نوین می تونه این وضعیت رو عوض کنه.

۱۶. هالیوود ۲.۰

یک استعداد جدید دیگر رو فقط دفترای بازیگری کشف نمی کنن. مخاطبان یوتیوب می تونن به طور مستقیم کسی رو که دوست دارن انتخاب کنن و این افراد مشهور به طور مستقیم با طرفداران شون رابطه برقرار می کنن. یک کار و کاسبی جدید می تونه در کشف استعدادها به افراد کمک کنه.

۱۷. تنوع

بعضی از مردم موفقیت اجتماعی و پولی کمتری داشتن. بازم باید این جور باشه؟ سیستم آموزشی و محیط کار می تونه طوری تغییر کنه که همه قوما، نژادها و جنسیتا بتونن بالاترین سطح توانایی هاشون رو به نمایش بذارن.

۱۸. کشورهای درحال پیشرفت

خیلی از اجناس و خدمات فقط به دلیل پشتیبانی ضعیف در کشورای درحال پیشرفت ارائه نمی شن اما خواسته خوبی واسه اونا هست. استارتاپی که بتونه تحویل و واردات بین المللی رو بهینه کنه، ارزش سرمایه گذاری داره.

۱۹. نرم افزار بنگاه

نرم افزاری که شرکتا از اون استفاده می کنن، کمی از بازار مشتریا عقب افتاده. حالا زمان تغییر این وضعیته. مثلا، هیچ دلیلی وجود نداره که شما واسه برگرداندن به یک مغازه بزرگ نامه بفرستید یا رسید رو فکس کنین.

۲۰. خدمات پولی

اگه واقعا ثروتمند نباشید، خدمات پولی ای که به شما در رشد دارایی تون کمک کنه، تقریبا وجود نداره. یک کار و کاسبی با فراهم کردن راه های تازه واسه سرمایه گذاری پول افرادی که خیلی ثروتمند نیستن، ارزش سرمایه گذاری داره.

۲۱. ارتباطات از راه دور

به غیر از اسکایپ و تلگرام واقعا در روش صحبت کردن با افرادی که در فاصله دوری از ما قرار دارن، هیچ پیشرفت خاصی اتفاق نیفتادهه. با استفاده ی مؤثر تر از پهنای باند اینترنت، ارتباطات می تونه آسون تر و سریع تر باشه.ایده خود رو به پول تبدیل کنین


۳۶۰۰۰تومن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *