بهترین روش های هدفمند سرمایه گذاری 

 

جست و جو کردن و یافتن راه حل سرمایه گذاری مناسب، درست مثل پیدا کردن رژیمای لاغری شده. این روزها همه جا حرف از رژیمای لاغریه ولی برنامه ای که با اهداف شمام سو باشه و بدن و فیزیک شما رو در نظر بگیره، خیلی آسون پیدا نمی شه. راه حلای سرمایه گذاری هم دقیقا چیزی مثل همین مورد رژیم غذاییه. واسه اینکه راه حلای سرمایه گذاری مناسبی پیدا کنین، باید ببینین که شخصیت، اهداف و بودجه ی شما چه روش ای رو طلب می کنه. اگه این ماجرا واسه تون خیلی گنگه، از شما دعوت می کنیم ۱۰ مورد از راه حلای سرمایه گذاری رو که طبق فرضیه ها و تاکتیکای اقتصادی هستن، بخونین.

 

۱. جدا سازی و بررسی بنیادی

یکی از راه حلای سرمایه گذاری عادی و قدیمی، جدا سازی و بررسی بنیادی یا اساسیه. با استفاده از این راه حل در بازار، سرمایه گذار قادر جلو بینی قیمت ارز و تغییرات اون با تغییر شاخصای اقتصادی جور واجور، اخبار، گزارشای دولتی و حتی دروغا هستش. این راه حل واسه پیش بینیای دراز مدت کاربرد داره.

۲. سرمایه گذاری ارزشی

در این روش سرمایه گذاری، بر خلاف راه حل سرمایه گذاری بنیادی لازم نیس طبق پیش بینی عمل کنین. واسه خرید سهام و بقیه فعالیتا به وضعیت الان بازار نگاه کنین. هر شرکتی دارای دو نوع ارزشه؛ ارزش دفتری و ارزش بازاری. ارزش دفتری یعنی تقسیم داراییا و موجودیا بر تعداد سهما و ارزش بازاری یعنی حاصل ضرب قیمت هر سهم در تعداد اون. پس از محاسبه این ارزشا، اگه ارزش بازاری شرکتی از ارزش دفتری اون کمتر شد یعنی قیمت سهام اون کم و واسه خرید مناسبه.

۳. سرمایه گذاری رشد

همونجوریکه از نام این راه حل نشونه، این روش واسه محیطای اقتصادی سالم و در حال رشد مناسبه. در این راه حل تموم ذی نفعان مثل شرکتا، مشتریان و سرمایه گذاران به دنبال رشد بیشتر هستن و واسه دست یافتن به این رشد حاضر به صرف هزینه و سرمایه گذاری ان. شرکتای پیش قدم در مورد ی فناوری نمونه خوبی واسه این نوع راه حل هستن. در محیط سالم و مناسب اقتصادی این شرکتا با نگاه به آینده، پیوسته به دنبال سرمایه گذاری بیشتر واسه ایجاد فناوریای جدید و تغییرات آینده هستن. در یک کلام این راه حل سرمایه گذاری می گه: «با قیمت بالا بخرین و گران تر بفروشین.»

۴. جدا سازی وتحلیل فنی

این راه حل در نقطه مقابل جدا سازی و بررسی بنیادیه. در این روش سرمایه گذاران از الگوهای قیمتی گذشته و روندهای جاری بازار واسه پیش بینی الگوها و روندهای آینده استفاده می کنن. یعنی، الگوها و روندها طبق شاخصای مشخص و تعریف شده ای تحرکات آینده بازار رو پیش بینی می کنن. واقعا برخلاف جدا سازی و بررسی بنیادی، تصمیم گیری طبق محیط و شرایط رو ممکن می کنه. در این راه حل روشای تعریف شده از قبل و شاخصای قطعی، الگوی بعدی بازار رو پیش بینی می کنن. یعنی با روشی آماری و ریاضیاتی از اطلاعات گذشته رو به رو هستیم که از اون واسه جدا سازی و بررسی اطلاعات فنی مثل بالاترین و پایین ترین قیمت و … در یک دوره زمانی مشخص استفاده می کنیم.

۵. راه حل خرید و نگه داری

در راه حل خرید و نگه داری، سرمایه گذاران با شعار خرید ارزون و فروش گران سرمایه گذاری می کنن. اونا به دنبال سهام شرکتایی هستن که کمتر از ارزش واقعی، ارزش گذاری شدن و خرید اونا با این قصد انجام میگیره که سهام خود رو واسه ماه ها نگه دارن. این راه حل از راه حلای سرمایه گذاریه که اطمینان رو جانشین آشوبا و تغییرات بازار می کنه و زیاد شدن قیمتا در دراز مدت، پاداش صبوری در این روش سرمایه گذاریه. سبدهای سرمایه گذاری که از این راه حل استفاده می کنن به خاطر حالت واکنشی موجود در طبیعت شون، سبدهای سرمایه گذاری تنبل نام دارن.

۶. راه حل هسته و ماهواره

هسته و ماهواره راه حل ای تشکیل شده از هسته ای مثل صندوق مشترک شاخص سهام با سرمایه کلان و شکلای مختلف صندوقا یا همون صندوقای ماهواره ایه. صندوق هسته ای نشون دهنده ی وسیع ترین بخش سبد سرمایه گذاریه و صندوقای ماهواره ای هرکدام بخشای کوچیک تری از سبد سرمایه گذاری رو تشکیل میدن. در کل هسته و ماهواره یک بدنه ی واحد رو میسازن. در این راه حل همون جمله معروف «تموم تخم مرغا رو در یک سبد نگذارید»، رعایت می شه. واقعا تنوع دادن به امر سرمایه گذاری، خطرات و خطرای احتمالی رو کم می کنه و شکست در یک بخش، تموم پیکره ی سرمایه گذاری رو یک جا بر زمین نخواد زد.

۷. سبد سرمایه گذاری «دیو رمزی»

«دیو رمزی» متخصص زبده در امور پولی و مجری معروف و پرطرفدار برنامه های گفت و گومحور و میزگردهای تحلیلیه. اون به راه حل سبد سرمایه گذاری چار صندوقه باور داره و همیشه استفاده از این راه حل رو پیشنهاد می کنه. دیو رمزی می گه سرمایه گذاری تون رو به شکل برابر به چار نوع صندوق طبقه بندی کنین: رشد، رشد و درآمد، رشد تهاجمی و رشد بین المللی. با کارمزد افتتاحی، سهام و صندوقایی رو انتخاب کنین که کمه کم پنج ساله باشن و تاریخچه پولی از میزان بازگشت رو نشون بدن. اگه تحمل خطرپذیری و خطر سرمایه گذاری پایینی دارین، یعنی مدت زمان کمتری واسه حفظ مبلغ سرمایه گذاری شده در اختیار دارین، درصد کمتری به صندوق رشد تهاجمی تخصیص بدین.

۸. سبد سرمایه گذاری مدرن

راه حل سبد سرمایه گذاری مدرن یا ام پی تی (MPT)، روشیه که سرمایه گذار می کوشد واسه سبد سرمایه گذاری، کمترین خطر و خطر در بازار رو قبول کنه تا بیشترین میزان بازگشت سرمایه رو به دست بیاره. در این روش واسه کاهش خطر ممکنه از راه حل هسته و ماهواره هم کمک گرفته بشه. به طور خلاصه در این راه حل، سرمایه گذار خطر کم و میزان بازگشت بالا طلب می کنه. با این روش سرمایه گذار می تونه یه جور از دارایی یا اوراق بهادار خاص رو که به تنهایی خطر بالایی داره، نگه داره و اونو با شکلای مختلف دیگری از داراییا یا سرمایه گذاری ترکیب کنه و از خطری که سرمایه رو تهدید می کنه دور بمونه.

۹. سبد سرمایه گذاری پست مدرن

این روش مثل روش سرمایه گذاری مدرنه. یعنی سبد سرمایه گذاری از چندین سرمایه گذار جور واجور با سطوح خطر متفاوت تشکیل می شه و سرمایه گذار به دنبال بازگشت مناسب سرمایه. اما فرق سرمایه گذاری پست مدرن یا پی ام پی تی (PMPT) با روش قبلی در اینه که نگاه کلانتری به خطر و بازگشت سرمایه داره. پی ام پی تی علاوه بر مدلای ریاضی، ابعاد رفتاری سرمایه گذاری و شرایط محیطی رو هم در نظر داره و تنها به روندها و آمارها تکیه نمی کنه چون بعضی وقتا سرمایه گذاران مناسب عمل نمی کنن و غیرقابل پیش بینی بودن اونا رو باید در پیش بینیای سرمایه گذاری دید کرد.

۱۰. تخصیص دارایی تاکتیکی

این راه حل ترکیبی از راه حلای سرمایه گذاری قبلیه. در این روش سه گروه دارایی اصلی یعنی سهام، اوراق قرضه و نقدینگی با قصد حداکثرسازی بازگشت سبد سرمایه و کمه کم کردن خطر، طراحی و برنامه ریزی می شن. با این روش سرمایه گذاری، تمرکز بر اختصاص دارایی در قدم اول و انتخاب راه حلای سرمایه گذاری در قدمای بعدیه.

برگرفته از: thebalance.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *