بهترین انتخاب واسه رنگ خونه با نکاتی که حال وهوای اتاق هاتون رو عض می کنه “

بهترین انتخاب واسه رنگ خونه با نکاتی که حال وهوای اتاق هاتون رو عض می کنه “

الان بحث روانشناسی رنگها داغ تر شده و دیگر همه میدونیم که رنگا می تونن حال وهوای ما رو تغییر بدن. یکی از سریع ترین و کم خرج ترین وسیله ها واسه تغییر فضای خونه، دمیدن روح تازه به اون و ایجاد برورویی که در بازار ملک ناامیدتان نکنه، رنگ خونه. در این مطلب نکتهایی سودمند رو واسه نقاشی خونه تون به شما ارائه می کنیم.

 

چه نوع رنگ نقاشی انتخاب کنیم؟

رنگا با درجه درخشندگی متفاوت و در دو نوع رنگ روغن و رنگ پلاستیک عرضه می شن. رنگ پلاستیک به دلیل سادگی کار با اون و موندگاری بالا طرفداران زیادی داره. در برابر رنگ پریدگی مقاوم تره، بهتر از رنگ روغن تنفس و پس کمتر طبله می کنه. واسه بیشتر دیوارها و قسمتای خونه رنگ پلاستیک مناسب تره. رنگ روغن واسه سطوح چوبی مناسب تره و لکهای این سطوح رو بهتر می پوشونه، چون بهتر از رنگ پلاستیک روی چوب می شینه. این رو درنظر داشته باشین که خشک شدن رنگ روغن به زمان بیشتری نیاز داره. یک گزینه خوب استفاده از لاک الکل (شلاک) برپایه ی روغن به عنوان آستر و بعد رنگ پلاستیک واسه روش کاره.

چه میزان درخشندگی واسه رنگ خونه مناسبه؟

هر چه رنگ درخشنده تر باشه، تمیزکردن اون آسون تره. اگه بچه کوچیک دارین، رفت وآمد در محل زیاده یا مثل آشپزخانه امکان پاشیدن روغن به دیوارها زیاده، به سراغ رنگای با درخشندگی بالا برید که خیلی آسون با یک اسفنج خیس تمیز می شن. درمقابل درخشندگی بالا باعث می شه کوچیک ترین مشکل دیوارها به چشم بیاد و این اندازه درخشش در فضایی مثل نشیمن و پذیرایی ناخوشاینده. رنگای با درخشندگی بالا واسه نقش و طرحای روی دیوار مناسب ان و در کنار رنگ اصلی دیوارتان جلوه ی زیبایی ایجاد می کنن.

رنگای نیمه نورانی هم گزینه خوبی واسه آشپزخانه، حموم و دست شویی هستن. این رنگا آستر خوبی هستن، امکان شست وشو دارن و درخشش کمتری هم دارن، ارزون تر هستن. درخشندهای ساتَنی هم با نمای ساتنیِ یک دست شون واسه آشپزخانه، حموم و دست شویی و راهروها مناسب هستن.

اگه دیوارهایتان خیلی یک نواخت نیستن و به قولی زخمی هستن، بهتره رنگای مات به کار ببرین. رنگای مات معمولا احتیاجی به آستر ندارن. در مقابل به آسونی تمیز نمی شن و اثر غبار و لکها روی شون باقی می مونه، پس بهتره در جایایی که دیوارها خیلی دست نمی خورند و گردوغبار زیادی ندارن، استفاده شن.

در بین رنگای درخشنده، پوست تخم مرغی از پرطرفدارترین هاست که مثل رنگای مات مشکلا رو می پوشونه، تمیزکردن اون آسون تره و پس موندگاری بیشتری داره. این رنگیه که هم زمان خاصیت رنگای مات و درخشنده رو داره و واسه بیشتر جایا مناسبه.

چه رنگی رو انتخاب کنیم؟

اگه می خواید خونه تون رو بفروشین، بهتره رنگ سفید یا روشن رو انتخاب کنین، چون به خریدار امکان می ده خیلی آسون فضا رو برابر میل و رنگ انتخابی خودش نقاشی کنه، باعث می شه خونه تون روشن و تمیز جلوه کنه. گرچه نباید از صحبت با مشاور املاک و بهره بردن از انبوه انتخاب هاتون غافل شید. می تونین اتمسفر اتاقا رو با طرحای آسون و مقداری رنگ و ایجاد پردهایی در طیفای مختلف تغییر بدین.

استفاده از چرخه رنگا کمک خوبیه. همه ما میدونیم قرمز، زرد و آبی ۳ رنگ اصلی هستن و با ترکیب اونا رنگای دیگر ایجاد می شن. رنگایی مثل آبی و بنفش که در چرخه رنگ نزدیک همدیگه قرار دارن باعث می شن دیگری برجسته تر شه. رنگای مخالف مثل سبز و قرمز مکمل یکدیگرند و خوب در کنار هم می شینن. رنگایی مثل شکلای مختلف سبز که در یک طیف قرار می گیرن نمایی آرامش بخش ایجاد می کنن. رنگای سرد مثل طیفای مختلف آبی، بنفش یا سبز باعث می شن اتاقای کوچیک بزرگ تر جلوه کنن و رنگایی مثل قرمز، زرد و نارنجی فضا رو سرزنده تر می کنن. می تونین میزان گرمای رنگ رو با انتخاب طیفی خاموش از این رنگا مثل صورتی، گل بهی یا زرد روشن تغییر بدین. بعضی رنگای گرم مکمل رنگای سرد هستن و برعکس. رنگای مختلف در طیفای جورواجور از نمونه های سرزنده تا خاموش و تیره در اختیارتون هستن.

فضای آرامش بخش

طیفی از پردهای مختلف تک رنگ مثل شکلای مختلف آبی به فضا آرامش می ده. محیط تک رنگ واسه حموم، اتاق خواب و به طورکلی فضاهایی که در اونا به دنبال آرامش هستیم مناسبه. رنگ موردعلاقه تون رو انتخاب کنین و پردهای مختلف اونو به دسته ای که هم پوشانی داشته باشن به کار بگیرین. مثلا آبی تیره رو واسه دیوارها استفاده کنین بعد آبی روشن رو در لوازم و وسیله یا قسمتای خاصی از دیوارها به کار بگیرین.

رنگای روشن مثل آبی، صورتی، یاسی و زرد روشن واسه تون آسایش و آرامشی دلبرانه به ارمغان میارن. اگه به دنبال فضای آرامش بخش در اتاق خواب هستین، پردهای روشن تر رنگا (گرم یا سرد) رو انتخاب کنین. مواد جورواجور و ابزاری از جنسای جور واجور رو به کار بگیرین تا فضا چشمگیرتر شه. کاربردِ یک نواخت تنها یک رنگ بی پردهای جورواجور در فضایی که جنس و بافت همه چیز یکسانه، قدیمی شده.

رنگی مثل سبز سدری خیلی آسون راحتی رو به آشپزخانه منتقل می کنه، درحالی که زرد روشن حس دلپذیر انتظار واسه شیرینیای خوشمزه رو داره. آبی آسمونی هم واسه تون حس آرامش به ارمغان میاره.

فضای سرزنده

اگه فضایی بانشاط و سرزنده می خواید، رنگای سرزنده مثل نارنجی و طلایی، قرمز و بنفش تیره واسه تون مناسبه. با انتخاب رنگای مجاور در چرخه رنگ مثل نارنجی و طلایی، رنگای مکمل رو به کار بگیرین. می تونین رنگای مخالف مثل نارنجی و بنفش رو استفاده کنین. ترکیب مشکی و قرمز اختلاف زیادی ایجاد می کنه یادآور طرحای شرقی ست. رنگای مخالف یا مکمل باعث برجستگی یکی نسبت به دیگری می شن.

فضای شیک و باوقار

رنگای خنثی وقار و نرمی رو به ارمغان میارن. این روزها دیگر فقط سفید و بژ به عنوان رنگای خنثی شناخته نمی شن. می تونین با انتخاب پردهای جورواجور قهوه ای بادامی همراه با رگهایی (پردها، کمد، قاب عکس و…) از قهوه ایِ سرخ خیلی آسون فضایی شیک و باوقار ایجاد کنین. می تونین با اضافه کردن رنگ به وسیله وسیله مختلف مثل بالشتک یا گلدان حالت خنثی فضا رو تلطیف کنین. از استفاده از وسیله زینتی نهراسید. رنگای ختثی به شما امکان میدن به سرعت و خیلی آسون حس وحال محیط رو تغییر بدین. مثلا خیلی آسون می تونین با اضافه کردن چند تابلو یا وسیله زینتی در رنگای مختلف حالت خنثیِ محیط رو تغییر بدین. می تونین از رنگای روشن تر یا تیره تر از رنگ پایه تون استفاده کنین. به یاد داشته باشین رنگای روشن تر فضا رو بزرگ تر و بازتر جلوه میدن. پردهای مختلف آجری، ماهگونی و دانه اناری حس وقار و شکوه رو منتقل می کنن.

سقفا

با انتخاب رنگی یک پرده تیره تر از دیوارها، می تونین سقفای بلند رو کوتاه تر نشون بدین. انتخاب رنگی روشن تر از دیوارها واسه سقفا اثر عکس داره. از اجرا کمی رنگ متفاوت در نقاشی سقف نترسین. اگه نمی خواهید رنگای مختلفی استفاده کنین، شاید بد نباشه، سقف، قاب دره ها و کف پوشا یک رنگ داشته باشن، رنگی مثل عاجی کرمی. این کار وقار خاصی داره و تغییر زیبایی هستی.

نقطه تمرکز

هنگام نقاشی خونه از نقطه های تمرکز غافل نشید. با اضافه کردن رنگ به دیوارها و قسمتای خاص یا انتخاب رنگی تیره تر واسه یک دیوار خاص، می تونین به سرعت فضا رو تغییر بدین. کافی ست یکی از دیوارها رو کمی تیره تر کنین تا اتاق کوچیک تر به نظر برسه. می تونین با انتخاب رنگی روشن تر از رنگ دیوارها اما از همون خونواده واسه برجستگیا و گچ بریا، کاری کنین تا فضا وسیع تر به چشم بیاد. این کار باعث می شه فضا بیشتر توی چشم و از نظر دیداری خوشایندتر باشه. اگه پوشش دیوارها متفاوته، از دو پرده ی متفاوتِ یک رنگ واسه ایجاد اختلاف دیداری استفاده کنین. با انتخاب رنگ مکمل تیره تر واسه قسمتای ویژه ی اتاق، کاری می کنین این قسمتا برجسته تر شن. نردهای راه پله، به ویژه اگه در مرکز باشن، با رنگی تیره تر از رنگ اصلی دیوارها چشمگیرتر هستن.

با کمی زیرکی واسه تغییر فضای خونه تون احتیاجی به طراح داخلی نخواهید داشت. با کمی رنگ و مقدار زیادی خلاقیت از عهده ی تغییر نما و حس وحال خونه تون برمی آیید. از بخشای خاص غافل نشید و به شکلی اونا رو برجسته کنین. به این فکر کنین که دوست دارین درون خونه چه احساسی داشته باشین! اگه فضایی عاشقونه یا آرامش بخش می خواید از رنگای سرد یا گرمای روشن استفاده کنین. اگه به دنبال محیطی دنج و آسون هستین، زرد روشن واسه آشپزخانه تون مناسبه. واسه داشتن فضایی آروم و متوازن پردهای روشن از سبز خزه ای یا سدری رو به کار بگیرین. رنگای سرزنده خونه تون رو پرنشاط می کنن. واسه وقار و شکوه رنگای خنثی یا سبز روشن مناسبه. می تونین خیلی آسون با چند قوطی رنگ، قلم مو و کمی خلاقیت حس وحالی رو که می خواید در فضای زندگی تون بسازین.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *