بلاک چین چیه و فناوری اون چه کاربردی در دنیا داره؟

 

ارزهای رمزپایه مثل بیت کوین شاید هنوز جایگاه ارزهای عادی رو به دست نیاورده باشن؛ اما فناوری ای که بیت کوین رو پشتیبانی می کنه، می تونه انقلابی در مورد ی پولی و بقیه کسب وکارها بوجود آورد. این فناوری، بلاک چین نام داره. واقعا بلاک چین مثل یک پایگاه داده یا دفترکل عمومیه و فناوری اون اجازه می ده تا تموم تراکنشای انجام شده ی بیت کوین رو ثبت کنه. جالب اینه که این فناوری اجازه نمی ده تا یک بیت کوین دو بار مورد استفاده قرار بگیره و واسه انجام این کار نیازمند طرف سومی مثل بانک نیس.

افرادی مثل بیل گیتس و ریچارد برانسون این فناوری رو ستایش کردن. بانکا و بیمه ها می کوشند تا اولین گروهی باشن که از اون بهره می گیرن. حالا بیایید ببینیم این بلاک چین (Blockchain) چیه که وال استریت و سیلیکون وَلی اونقدر به اون علاقه دارن؟

 

بلاک چین چیه؟

الان بیشتر افراد از طرفای واسطه ای مثل بانکا واسه انجام تراکنشای پولی بهره می گیرن؛ اما بلاک چین این امکان رو فراهم می کنه که خریداران و فروشندگان به شکل مستقیم با هم تراکنش داشته باشن.

با استفاده از فناوری رمزنگاری، امنیت این تبادل تأمین میشه و بلاک چین هم با ایجاد یک پایگاه داده غیرمتمرکز یا دفترکل دیجیتال، به همه اجازه می ده تا تراکنشا رو رصد کنن. این شبکه، زنجیره ای از رایانه هاست که باید همه اونا، تراکنشا رو پیش از ذخیره سازی، تأیید کنن. در مورد بیت کوین، بلاک چین با ثبت همه جزئیات یک تراکنش، از خرج شدن بیت کوین بیشتر از یک بار جلوگیری می کنه.

چرا در مبادلات پولی انقلاب ایجاد کرده؟

از این فناوری میشه واسه هر نوع تراکنشی که در اون ارزش، پول، کالا یا مالکیت جابه جا می شه، استفاده کرد. کاربردهای اون تقریبا بی شماره: از جمع آوری مالیات گرفته تا فرستادن پول به وسیله مهاجران به خونواده خود در کشوری دیگر که مشکلات بانکی داره.

بلاک چین می تونه به کاهش کلاه ورداری کمک کنه؛ چون که تراکنشا ذخیره شده و به شکل پخش شده در اختیار همه قرار می گیرن تا اونو مشاهده کنن.

کی از اون استفاده می کنه؟

از دیدگاه نظری، اگه بلاک چین عمومی باشه، هر کسی که به اینترنت دسترسی داشته باشه، می تونه تراکنشا رو رهگیری کنه.

وعدهای بلاک چین

حتی از همون روزهای آسونِ پیدایش بیت کوین هم همه باور داشتن که بلاک چین می تونه واسه مواردی به جز ثبت تراکنشای بیت کوین به کار آید. کاری که بلاک چین می کنه اینه که بعضی جزئیات مثل: زمان، امضای دیجیتالِ مربوط به فرستنده و بعضی اطلاعات دیگر رو ثبت می کنه. در مورد بیت کوین، شمار بیت کوینای فرستاده شده، ثبت می شه؛ اما می تونه یک امضای رمزنگاری به نام هش (Hash)، سند اون باشه.

یکی از اولین کاربردهای بلاک چین در سایتی به نام (Proof of Existence) بود که به کاربر اجازه می داد تا هر نوع سندی رو بارگذاری کنه و امضای خود رو واسه همیشه روی بلاک چینِ بیت کوین ثبت کنه. این اقدام ثابت می کنه که شخصی که سند رو بارگذاری کرده، در قسمتی از زمان، مالک اون بوده؛ می تونه ثابت کنه که این سند از اون زمان هیچ تغییری نکرده.

درک کردن معنی بلاک چین

این سایت فقط میخواس ظرفیتای پنهون ی بلاک چین رو نشون بده؛ اما استارتاپی به نام Stampery این سرویس رو به کسب وکار تبدیل کرد. اونا به شرکتا اجازه می دادن تا با ایجاد مُهر دیجیتال واسه هر نوع سند یا ایمیلی، بتونن از اون واسه اثبات مالکیت و اعتبار سند بهره بگیرن.

اول ژانویه ی ۲۰۱۶، کمیسیون اوراق بهادار آمریکا (SEC)، به استفاده از بلاک چین به عنوان وسیله ای واسه ثبت مالکیت سهام در خرده فروشی Overstock.com رأی مثبت داد.

Overstock در نظر داره با اجرا فناوری ای که سایت t0.com فراهم کرده، به کاربرانش اجازه بده تا این سهاما رو خرید و فروش کنن. جذابیت این فناوری در اینه که مراحل تأیید معاملات به شکل لحظه ای بوده و به شرکتای سرمایه گذاری سنتی احتیاجی نداره.

این سایت واسه ثبت نام سهام با گسترش بلاک چینِ بیت کوین، ارزی به نام Colored Coin رو پیشرفت داده که در اول قرار بود از اون به عنوان قراردادهای هوشمند بیت کوین استفاده کنن. نمونه ای از کاربرد اون زمانی بود که فردی مثلا میخواس واسه خرید خونه از بیت کوین استفاده کنه و این پول زمانی آزاد می شد که قرارداد فروش خونه تکمیل شه.

خطرا و رقابتای بلاک چین

درحالی که مجوز کمیسیون اوراق بهادار آمریکا (SEC) به این سایت، به امتیازات دفترکل عمومی از دیدگاه امنیتی اشاره می کنه؛ در مورد خطرا و خطرات اونم اخطار می ده. یکی از اونا اینه که Overstock اطلاعات رو روی پایگاه داده بلاک چین به شکل عمومی قرار می ده و پس، هر کسی می تونه این اطلاعات رو مشاهده کنه؛ پس، سرمایه گذاران در مورد حریم خصوصی خود نگران می شن. این ریسکیه که در همه اپلیکیشنای بلاک چین مثل بیت کوین هست. البته نگرانی دیگر اینه که نمی دونیم این سیستم چقدر امنیت داره و ممکنه از طرف هکرها به خطر بیفته.

مشکل احتمالی دیگر در استفاده از بلاک چین این واقعیته که الان، روشای مختلفی از اجرا بلاک چین طبق فناوریای مختلف هست. شرکتای IBM، اینتل و بانک جی.پی. مورگان از پروژه ای به نام دفترکل باز (Open Ledger) استفاده می کنن که از بلاک چین بیت کوین بهره نمی برد. معماری اون به گونه ایه که واسه شرکتایی که قصد دارن دسترسی رو محدود کنن، خیلی مناسبه.

تردیدی نیس که ایده ی پشت بلاک چین خیلی هوشمندانهه و واسه ایجاد ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین ضروریه تا بتونه مثل پول عادی بکنه؛ اما وقتی از این فناوری در بقیه اپلیکیشنا استفاده می شه، مشخص نیس که نسبت به روشای موجود، بازدهی بیشتری داره یا نه.

مشکلات اجتماعی سخت تر از مشکلات فناوری هستن

این مسئله فناوری نیس که جلوی پذیرش این نوآوری رو گرفته؛ بلکه نهادهای قانونی و همین طور مسائل اجتماعیه که جلوی رشد اونو گرفته. در هیاهوی شرکتای پیشرفت دهنده ی فناوری بلاک چین، رقابت اصلی ای که در استفاده از این اجناس هست، بیشتر ندیده گرفته می شه و اون اینکه با آزادی از این واسطه یا طرف سوم، تموم منافعی که از وجود اونا نصیب جامعه می شه در فناوری بلاک چین هم قابل دسترس هستش؟

بی دودلی فناوری بلاک چین در آینده به راه اصلی نوآوری تبدیل میشه. سطح اشتیاقی که به این فناوری هست، بیان کننده ظرفیت بالای اون واسه پیشرفت ی اپلیکیشن هاییه که رفع مشکلات کسب وکارها رو هدف قرار میدن. در آخر باید گفت این رقابتای اجتماعی، قانونی و مالیه که راه رو واسه پیشرفت این فناوری کمی سخت می کنه. و سوال اساسی اینه که دولتا، مؤسسات پولی و نهادهای قانونی از بلاک چین استقبال می کنن؟ و واسه اونایی که با این فناوری همگام نشن، چه اتقاقی خواهد افتاد؟دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *