تفاوت بازاریابی ورزشی و بازاریابی از طریق ورزش

بازاریابی ورزشی در برگیرنده تمام فعالیت‌هائی است که برای ارضای نیازها و خواسته‌های فرایند مبادله، طراحی شده‌اند. علم بازاریابی ورزشی، همانند خود بازاریابی از علوم دیگری چون علم اقتصاد، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، ارتباطات و حقوق مدد می‌جوید. باید بین بازاریابی ورزشی و بازاریابی از طریق ورزش تمایز قائل شد. بازاریابی ورزشی، هنگامی روی می‌دهد که سازمانی ورزشی درصدد ترویج محصولات و خدماتش باشد، مثل یک باشگاه که برای فروش بلیط مسابقه مربوط به تیمش در روزنامه آگهی می دهد. اما بازاریابی از طریق ورزش، زمانی است که سازمانی غیر ورزشی، درصدد بهره‌گیری ‌از ورزش به عنوان ابزار فروش محصولاتش باشد، مثل یک شرکت تولید کننده نوشابه که نام تجاری محصولاتش را طی یک رویداد ورزشی تبلیغ می‌کند(50).

در بعد نخست بازاریابان ورزش از اصول و فرآیند های بازاریابی به تامین نیازهای گروه و بازار هدف یعنی مصرف کنندگان ورزش اعم از شرکت کنندگان، تماشاگران و یا استفاده کنندگان تجهیزات و لوازم ورزشی می پردازند. در بعد دوم به کار بردن ورزش به عنوان یک ابزار تبلیغاتی یا خط مشی حمایت مالی برای شرکت هایی که به بازاریابی مشتری و نیز تولیدات صنعتی می پردازند استفاده می شود(32).

بازاریابی در صنعت ورزش

 صنعت ورزش بازاری است که در آن محصولات ورزشی به خریداران آن که خواهان کالای ورزشی، خدمات ورزشی، سلامت و تندرستی، تفریحات سالم یا اوقات فراغت مرتبط با ورزش می‌باشند عرضه گشته و ممکن است شامل فعالیت‌ها، کالاها، خدمات، افراد، مکان‌ها یا عقاید باشد(39).

واژه بازاریابی ورزشی برای نخستین بار در آمریکا و در سال 1987 مورد استفاده قرار گرفت(6). محققین تعاریف مختلفی از بازاریابی ورزشی ارائه کرده‌اند که به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌شود.

به عقیده پیتز و استاتلر[1] (2002) بازاریابی ورزشی، فرآیند طراحی و اجرای فعالیت‌هایی برای محصولات، قیمت، ترویج، بهبود، مکان و توزیع خدمات یا محصولات ورزشی برای برآورده کردن نیازهای مورد نظر مشتریان و دستیابی به اهداف سازمان‌های ورزشی است(51).

[1]. Pitts & stotler