با ۱۰ کوه آتشفشانی گردشگری جهان از نزدیک آشنا شید (قسمت دوم)

آتشفشون ها مثل حیرت زدگی های طبیعی زیبای کره ی خاکی ما حساب می شن. با وجود خطرناک بودن کوه های آتشفشانی، سفر به اون ها امکان پذیره. در ادامه همراه سایت ما باشین.

در ادامه ی مقاله ی آتشفشون های گردشگری جهان، به معرفی دیگه آتشفشون های خوشگل می پردازیم.

قله استرومبولی، سیسیل، ایتالیا (Mount Stromboli)

آتشفشون

استرومبولی، یه کوه آتشفشانی ۹۲۴ متریه که تقریبا همیشه در حال فعالیته. با اینکه ارتفاع این قله زیاد نیس اما بالا رفتن از اون کمی سخته، البته این به اون معنا نیس که صعود از این کوه نیاز به مهارت های حرفه ای داره. کلا، فتح این قله در ۶ ساعت خلاصه می شه: سه ساعت واسه بالا رفتن، یه ساعت واسه بازدید از دهانه ی آتشفشون و دو ساعت دیگه هم واسه پایین اومدن. به کار گیری یه راهنمای سفر در ارتفاعات بالای ۴۰۰ متر لازمه.

مقاله های در رابطه:

  • کیوکسکُمِیت: آتشفشون خاموشی که می تونین وارد اون شید
  • آتشفشانای فعالی که می تونین از نزدیک ببینین

از ارتفاع ۴۰۰ متری به بعد که با نام Sciara del Fuoco شناخته می شه، هر گونه فوران و بیرون اومدن مواد مذاب از نوک قله میشه دید. تورهای گردشگری از Sciara del Fuoco تا نوک قله ی آتشفشون از آخرای روز شروع می شه تا زیبایی های اون در شب خوب قابل مشاهده باشه. این تور جذاب از Piscita که در ۲ کیلومتری غرب بندر استرومبولی هستش، شروع می شه. معمولا این تورها طوری برنامه ریزی می شن که گردشگران در طول روز حرکت کرده و در آخرای شب حدودا ۴۵ دقیقه به تماشای فوران های آتشفشون بشینن.

آتشفشون کیلاویا، هاوایی (Kīlauea)

آتشفشون

کیلاویا پدر آتشفشون های فعالیه که خیلی راحت می توان به اون ها دسترسی پیدا کرد. این آتشفشون هرساله پذیرای حدودا ۳ میلیون گردشگره. کیلاویا با ارتفاع ۱۲۴۷ متری اش، حتی بزرگترین آتشفشون هاوایی هم نیس. حالا خوبیش اینه، فوران ها و انفجارهای خطرناکی در این آتشفشون رخ نمی دهد، پس گردشگران می تونن با خیالی راحت به اون سفر کنن. کیلاویا سرچشمه ی گدازه های زیباه.

هیچ گونه وسایل نقلیه ی عمومی در این منطقه وجود نداره، پس تنها گزینه های موجود واسه گردشگری در اون، اجاره ی خودرو یا تورهای تفریحی خصوصیه. می تونید در «مرکز سروسامون دهی گردشگران کیلاویا» و «موزه ی Jaggar»، نمای فوق العاده ای از دریاچه ی گدازه رو تماشا کنین. شب هنگام، آتشفشون کیلاویا چهره ی جدیدی به خود می گیرد؛ مواد مذاب این قله ی آتشفشانی موجب روشن شدن مناطق دور و بر و ابرها می شه که تماشای اون بسیار لذت بخش هستش.

آتشفشون آرنال، کاستاریکا (Arenal)

آتشفشون

آتشفشون آرنال در فاصله ی ۳ ساعته از پایتخت کاستاریکا، یعنی سان خوزه هستش که از نظر زیباشناختی، اون رو با کوه فوجی ژاپن مقایسه می کنن. آتشفشون آرنال در پارک ملی خودش هستش که راه های خیلی از این پارک واسه رسیدن به قله هست. روی بعضی از این مسیرها، گدازه هایی هست که از فوران های قدیمی به یادگار مونده و منجمد شده ان.

سه گروه گردشگری در این منطقه هست که می تونه شما رو به بالای قله ببره. تور گردشگری Anywhere Costa Rica، طی سفری یه روزه شما رو به دیدن محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های آب گرم، آبشارها و جای های سوخته ی سال ۱۹۶۸ می برد. این تور گردشگری در حدود ۵۷۰ هزار تومن واسه بزرگسالان و ۴۳۰ هزار تومن واسه کودکان هزینه داره که شامل غذا، نوشیدنی، هزینه ی ورودی پارک و حمل ونقل می شه. اینجا، هر روز تورهای گردشگری پیاده روی به طرف آتشفشون هست.

قله باتور، بالی، اندونزی (Mount Batur)

آتشفشون

باتور، آتشفشانی فعال به ارتفاع ۱۷۱۷ متره که می توان از شهر کینتامانی در حدود ۲٫۵ ساعت به اون صعود کرد. فاصله ی این کوه از شهر کوچیک و معروف یوبود، با خودرو ۲۰ دقیقه س. این کوه آتشفشانی تقریبا نیمه فعاله و معمولا مواد مذاب از اون به بیرون فوران می کنه، اما با این حال باتور از سال ۲۰۱۵ تا کنون کمی ساکن و کم کار شده. بهترین راه رسیدن به آتشفشون باتور، مسیریه که از روستای Toya Bungkah عبور می کنه.

هم اینکه دسترسی به تور گردشگری Association of Mount Batur Trekking Guides هم از این داهات بسیار ساده تر و راحت تره. منظره ی جنگل ها، آتشفشون ها و دریاچه های این منطقه حیرت انگیزه اما بیشتر اوقات ابرهای غروب، زیبایی های اون رو می پوشاند. به خاطر همین و هم به خاطر تماشای بالا اومدن آفتاب از کوه آگونگ، بیشتر تورهای گردشگری ساعت ۳ صبح حرکت می کنن. بعضی از گردشگران، از وجود تورهایی خبر داده ان که شما رو تا بالای قله می برند اما نمای دریاچه ی باتور و تعداد زیادی دهانه ی آتشفشانی در ارتفاعات پایین تر هم واسه تماشا کافی هستش.

نیسیروس، دودکانس، یونان (Nisyros)

آتشفشون

نیسیروس آخرین آتشفشون معروف و کمتر فعال فهرست مائه. این آتشفشون در جزیره ی نیسیروس و شهر دودکانس هستش. فعالیت های این آتشفشون کمتر در اخبار شنیده می شه چون که آخرین فوران اون مربوط به سال ۱۸۸۸ میلادیه، اما گدازه هایی که در اعماق جزیره ی نیسیروس هست، موجب افزایش فعالیت های لرزه نگاری در این منطقه و گرم شدن دهانه ی آتشفشون اون شده.

این جزیره دارای تنها ۸ کیلومتر طول بوده و پر از روستاهای کوچکه. دهانه ی آتشفشون نیسیروس ۳ کیلومتر عرض داره و دهانه های کوچیک و بزرگ دیگری هم در دور و بر اون هست. اینجا می تونید تماشاگر گازهای داغ، حباب هایی که از گل ولای بیرون می زنند و محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های آب گرم باشین. واسه رسیدن به این جزیره می تونید با به کار گیری کشتی و قایق از جزیره های دور و بر به اون سفر کنین.

پیتون دلا فورنس، رئونیون، اقیانوس هند (Piton de la Fournaise)

آتشفشون

پیتون دلا فورنس، آتشفشانی بسیار فعاله که در حدود ۲٫۶۳۲ متر ارتفاع داره. شاید یکی از دلایل نامعلوم بودن آتشفشون پیتون دلا فورنس این باشه که جزیره ی رئونیون یکی از متعلقات فرانسهه که در اقیانوس هند هستش. مسیرها و راه های مختلفی اینجا هست که دهانه های آتشفشانی خاموش و فعال رو به یکدیگر وصل می کنه. دسترسی به فعال ترین دهانه ی آتشفشانی این قله بنا به دلایل مشخصی، بعضی وقتا شدنیه و بعضی وقتا هم امکان پذیر نیس.

اما یه جاده ی جنگلی خوب در این ناحیه هست که بزرگراه رو به دشت های Pas de Bellecombe وصل می کنه؛ یعنی جایی که در اون یه پارکینگ خودرو، یه کافه و البته منطقه ای واسه تماشای یکی از دهانه های آتشفشانی منطقه هست. اینجا خبری از وسایل نقلیه ی عمومی واسه رسیدن به منطقه ی آتشفشانی اصلی نیس. می تونید ازPas de Bellecombe با به کار گیری راه ها و مسیرهای خوبی که هست از جنگل های استوایی فوق العاده خوشگل عبور کرده و به دهانه های آتشفشانی ناحیه برسین.

Author: mid5-kojaro

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *