با ۱۰ کوه آتشفشانی گردشگری جهان از نزدیک آشنا شید (قسمت اول)

آتشفشون ها مثل اتفاق های طبیعی و باحال توجه سیاره ی ما هستن. تماشای شکوه و عظمت یه کوه آتشفشانی از نزدیک، بسیار هیجان انگیز هستش. اگه شمام علاقه مند به آشنایی با بعضی از بهترین آتشفشون های جهان هستین، همراه سایت ما باشین.

آتشفشون روزنه ای در سطح زمینه که سنگ های گداخته، خاکستر و گازهای داخل زمین از اون به بیرون فوران می کنن. اگه آتشفشانی در نزدیکی شهر یا دهاتی فوران کنه، خسارات مالی و جانی زیادی به بار میاره، اما علی رغم خطراتی که داره، نباید از زیبایی و ابهت اون هم خیلی راحت عبور کرد. اگه مایلین آتشفشانی رو از نزدیک ببینین، در ادامه می تونید از فهرستی که براتون آماده کرده ایم، بهره ببرین.

کوه آسو، کیوشو، ژاپن (Mount Aso)

آتشفشون

تازگیا علائمی دیده شده که نشون می دهد، کوه فیجی ژاپن ممکنه در آینده ی نزدیک شروع به فوران کنه، اما الان فعال ترین کوه آتشفشانی این کشور، کوه آسوه که در پارک ملی آسو کوجو در جزیره ی کیوشو هستش. کوه آسو یکی از بزرگترین دهانه های آتشفشانی جهان رو در اختیار داره که نقاط مختلفی واسه تماشای مناظر دور و برش داره. واسه رفتن به شهر کوچیک آسو می تونید با قطار از شهر کوماموتو و بپو حرکت کنین. اینجا دو تله کابین هست که می تونید با کمک اون، نواحی دور و بر آتشفشون رو ببینین.

مقاله های در رابطه:

  • آتشفشون آرنال کجاس؟
  • آتشفشون پاریکوتین (Parícutin)؛ عجایب هفتگانه طبیعی جهان

یکی از این تله کابین ها یعنی Aso Nishi، در فاصله ی کمی از ایستگاه اتوبوس این شهر هستش. واسه رفتن به دیگر ایستگاه تله کابین آسو یعنی Aso Higashi، می تونید سوار قطار محلی این شهر در ایستگاه Miyaji شده و پس از پیاده شدن، جاده رو تا رسیدن به تله کابین نامبرده طی کنین. یکی از جاده های موجود اینجا، مستقیما به دهانه ی آتشفشون ختم می شه که دارای یه پارکینگ خودرو هم هست. البته این جاده دارای عوارضه که باید هزینه ی اون رو پرداخت کنین. دیدنی های زیادی در این قله هست اما گردشگران باید قبل از سفر به اینجا، از باز بودن اون به روی عموم مطمئن شن، چون که دهانه ی این آتشفشون بسیار گازداره که بیرون اومدن اون بعضی وقتا باعث تعطیل شدن ناحیه می شه.

واکاری، خلیج پلنتی، نیوزلند (Whakaari)

آتشفشون

ارتفاع کوه واکاری یا جزیره ی سفید، تنها ۳۲۱ متره که خیلی بلند به نظر نمی رسد اما اگه بلندی اون از پایین دریا رو محاسبه کنیم، تا اندازه ۱۶۰۰ متر هم می رسه. قطر این کوه در حدود چند کیلومتره. از اونجایی که یه تیکه از این کوه تا کنار دهانه ی آتشفشانی اش بازه، گردشگران بدون این که نیاز باشه از اون بالا برن، می تونن خیلی راحت به دهانه ی اون برسن.

واکاری در فاصله ی ۴۹ کیلومتری از «جزیره ی شمالی» نیوزلند هستش که آخرین بار در سال ۲۰۱۳ فوران کرد؛ اما به لطف طبیعت تقریبا پایدار اینجا و هم نظارت های شدید دولتی، برگزاری تورهای گردشگری در اون بسیار مناسب و بدون خطره. با این حال، بعضی از محققان از آتشفشون واکاری با عنوان «ناآرام» یاد می کنن. گردشگران می تونن اینجا دود و بخاری که از دهانه ی آتشفشون متصاعد می شه رو به همراه صخره ها و محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های آب گرم، استخر آب اسیدی، گل و لای حباب دار و تعداد زیادی پرندگان دریایی مشاهده کنه.

کوه اتنا، سیسیل، ایتالیا (Mount Etna)

آتشفشون

کوه اتنا بر فراز شهرهای کاتان و سیسیل قد برافراشتهه. از اونجایی که قله ی بلند دیگری اینجا وجود نداره، کوه اتنا خوب جلب توجه می کنه. با اینکه اتنا یه کوه آتشفشانی فعال بوده و همیشه در حال فوران های کوچیک و بزرگه، اما هنوزم شاید طی یه بعد از ظهر، تا ارتفاع مجاز اون یعنی ۲۹۲۰ متری صعود کرد و برگشت. ارتفاع این کوهستان ۳۳۵۰ متره اما همون طور که اشاره کردیم، ارتفاع مجاز واسه صعود تا ۲۹۲۰ متره. گردشگران با رفتن به کوه اتنا می تونن چندین دهانه ی آتشفشانی جورواجور در ارتفاعات جور واجور اون رو ببینن.

مواد مذاب و ماگمای اتنا به آهستگی به طرف پایین جاری می شه. خطر اصلی که کاتان رو تهدید می کنه، همین دهانه های کوچیک و فرعی اتناه که یه بار در سال ۱۶۶۹ میلادی این شهر و روستاهای دور و برش رو به کلی نابود کرد. بهترین راه واسه رسیدن به قله اتنا، راهی جنوبیه که از نواحی نزدیکیا ای نیکلاسی به کاتان منتهی می شه. از اینجا می تونید با پای پیاده، دوچرخه، خودرو یا اتوبوس به مهمانسرای Rifugio Sapienza رسیده و نسبت به جفت و جور ی بلیط تله کابین یا اتوبوس های شاسی بلند به نوک قله دست به کار شین. هزینه ی بلیط شامل یه راهنمای سفر به رصدخانه ی نزدیک دهانه ی آتشفشون هم می شه. یکی دیگه از راه های بدون دردسر و بی خطر گشت وگذار در دور و بر آتشفشون، قطاره. قطار شرکت Circumetnea Railway، گردشگران رو طی توری ۳ ساعته، در دور و بر کوهپایه ی اتنا به گشت وگذار می برد.

کوه وزوو، ناپل، ایتالیا (Mount Vesuvius)

آتشفشون

با اینکه کوه آتشفشانی وزوو از سال ۱۹۴۴ تا الان فوران نکرده، اما یکی از معروف ترین و پربازدیدترین آتشفشون های جهان به حساب می رود. با توجه با جمعیتی که روزانه به دیدن این آتشفشون می آیند، شاید به کار بردن عبارت «طبیعت بی رحم» واسه اون خیلی مناسب نباشه. آتشفشون وزوو با ارتفاع ۱۲۸۱ متری اش شاید در گروه ی بلندترین های جهان نباشه اما خوب بر پیکره ی شهر ناپل سایه افکنده. یه پارکینگ خودرو در ارتفاع هزار متری این قله هست و گردشگران باید ۲۰۰ متر باقی مونده رو با پای پیاده طی کنن. این راه ۲۰۰ متری نیم ساعت به طول می رسه و قیمت بلیط بازدید از آتشفشون هم در حدود ۴۵ هزار تومنه.

یکی از پرطرفدارترین مسیرهای این کوه به لبه ی دهانه ی آتشفشون منتهی می شه که در اونجا، آدمایی به عنوان راهنمای سفر آماده ی همراهی شما هستن. دود و بخاری که از دهانه ی آتشفشون وزوو بلند می شه، به طور کامل قابل مشاهده بوده و بوی شدید گوگرد هم همه جای اون رو فرا گرفته. هیچ گونه سرویس بهداشتی یا مرکز پذیرایی از گردشگران در نزدیکی دهانه ی آتشفشون وزوو وجود نداره اما مناظر و شکوه اون به اندازه ای باعظمت و خوشگل هستن که کمبودها و کمبود های دیگه رو فراموش می کنین. البته یه موزه ی تاریخی در نیمه های راه صعود هست که می تونید در اونجا به استراحت بدین. نزدیک ترین ایستگاه راه آهن واسه صعود، Ercolano Scaviه که می تونید از اونجا به وسیله ی مینی بوس و تاکسی طی ۲۵ دقیقه به پارکینگ خودروی قله برسین.

Author: mid5-kojaro

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *