با ۱۰ پایتخت ادبی اروپا آشنا شید

اروپا قرن هاس به عنوان قلبی تپنده در جریان های ادبی به شمار می رود و زادگاه بی شمار شاعر، نویسنده و فیلسوف بوده. با ۱۰ پایتخت ادبی اروپا آشنا شید.

 مقالات گردشگری ادبی

 • گردشگری ادبی چیه؟
 • ۱۰ مقصد برتر گردشگری ادبی از دید نشنال جئوگرافی
 • ده جای الهام بخش طبق رمانای معروف
 • کتاب شهر؛ اتفاق ای نوظهور در گردشگری ادبی

اروپا خاستگاه خیلی از مشهورترین کتابخونه ها، خونه های نویسندگان، موزه های ادبی و فستیوال های شعر حساب می شه. این قاره کوچیک، گذشته ای بی مثل از فرهنگ و تاریخ رو در خود گنجاندهه؛ به خصوص در پایتخت های اینکه قرن هاس بستری واسه پرورش و پیشرفت ادبیات حساب می شن. در این مقاله به معرفی و بررسی ده شهر اروپایی می پردازیم که به نقش موثر خود در تاریخ ادبیات اروپا معروفیت دارن و بازم به عنوان منبعی موثر و الهام بخش بر جریان ادبیات امروز شناخته می شن. اگه به گردشگری ادبی علاقه دارین، در این مقاله همراه ما باشین. 

آمستردام، هلند

آمستردام از قرن هفدهم میلادی و زمان طلایی جمهوری هلند، به عنوان پایتخت کتاب جهان شناخته می شد. دره های این شهر همیشه به روی نویسندگانی که واسه فرار از ظلم و ستم، وطن خود رو ترک می کردن، باز بوده و بازار کتاب اینکه محلی به دور از تعصب واسه عرضه کتاب حساب می شه، موفقیت این شهر رو به عنوان یه قطب مهم ادبی تضمین کرده. از اونجا که آمستردام زادگاه خیلی از نقاشون و محل تجمع تعداد خیلی از کتابفروشی ها، انتشاراتی ها و فروشندگان کتاب های عتیقه به حساب می رود، یونسکو در سال ۲۰۰۸، این شهر رو به عنوان پایتخت کتاب جهان معرفی کرد.

۱۰ پایتخت ادبی اروپا

 • موزه ون گوگ در آمستردام، تجسمی از تابلوی گل های آفتابگردان
 • اتاق خودکشی ون گوگ در نزدیکی پاریس، مقصد گردشگری

تعدادی از حیرت انگیزترین کتابفروشی های در ناین استریت در منطقه نزدیک کانال، جمع شده ان. هم اینکه «کتابفروشی بوکی ووکی» (Gallery Boekie Woekie) مجموعه ای بی مثل از آثار انتشاراتی های کوچیک و نشریه های هلندی رو که شامل کتاب های هنرمندان و خیلی از آثار اون ها می شه، عرضه می کنه.

پراگ، جمهوری چک

از بزرگ ترین نویسندگان متولد پراگ می توان فرانتس کافکا، راینر ماریا ریلکه و میلان کوندرا رو نام برد. فرانتس کافکا در سال ۱۸۸۳، در تقاطع خیابون های کاپروا و مایزلووا که در محله یهودی های پراگ واقع شد ه است، به دنیا اومد. هر چند که خونه زادگاه اون از بین رفته؛ اما «موزه کافکا» (Kafka Museum) یکی از جاذبه هاییه که بازدید از اون رو نباید از دست داد. این موزه با نگاهی کنجکاوانه به زندگی این نویسنده افسانه ای ادبیات، نه فقط محلی واسه مرور دست نوشته ها و تغییرات اون ها در گذر زمونه، بلکه این موزه با عرضه استادانه فاکتورهای محیطی، شما رو به اعماق شخصیت کافکا و کاراکترهای اون جهت می دهد.

۱۰ پایتخت ادبی اروپا

یکی دیگه از جاذبه های ادبی پراگ، کافه ایه که راینر ماریا ریلکه اوقاتش رو در اون سپری می کرد. «کافه ساویا» (Cafe Slavia) در مرکز شهر و روبری تئاتر ملی قرار گرفته و ریلکه صحنه رستوران رو در کتاب «دو داستان پراگی» در همین کافه نوشته س. کافه ساویا این روزا محل تجمع خیلی از نویسندگان و روشنفکران پراگی به شمار می رود.

بروکسل، بلژیک

بروکسل شروع کننده سنتی تازه در مورد ادبیات و کتابخوانیه؛ شب ادبیات اروپایی

پایتخت بلژیک، شروع کننده سنتی تازه در مورد ادبیات و کتابخوانیه؛ شب ادبیات اروپایی. طبق این سنت هرساله، در بعضی کافه ها و کتابفروشی های بروکسل، شبی رو به خوانش ۱۷ اثر از نویسندگان اروپایی می پردازند. این ایده به بقیه این شانس رو می دهد تا همزمان با گشت و گذار در شهر، بتونن در خوانش آثار اروپایی هم شرکت کنن.

۱۰ پایتخت ادبی اروپا

هم اینکه می تونید واسه چشیدن طعم ادبیات بلژیک به «موزه و مجموعه های ادبیات» (Archives and Museum of Literature) سر بزنین. این موزه در سال ۱۹۸۵ تاسیس شد و مرکز اسناد و تحقیقات آثار نمایشی و ادبی فرانسوی زبون بلژیک به حساب می رود. موزه ادبیات، در همکاری نزدیک با «کتابخونه سلطنتی بلژیک» (Royal Library of Belgium)، به جمع بیاری، منظم سازی، فهرست کردن و حفظ اسناد مربوط به نویسندگان معتبر بلژیکی مثل میشل دو گلدرود، موریس مترلینک و بسیاری دیگه پرداخته. مجموعه های خاص این موزه شامل آثار برجسته ای از نویسندگان شهیر آوانگارد مثل امیل وراران و آندره بایلون می شه.

 

بخارست، رومانی

«موزه ملی ادبیات رومانی» (National Museum of the Romanian Literature)، در سال ۱۹۵۷ با هدف مرور تاریخ ادبیات رومانی و درک بیشتر فرم های ادبیات رومانیایی و جلوه های ظهور اونا در آثار جورواجور، در بخارست بنیان گذاشته شد. ایده ابتدایی این موزه با ماموریت جمع بیاری، تحقیق و نمایش گنجینه ای از دست نوشته ها به همه مردم، به شاعر رومانیایی، دومیترو پانائیسکو پرپسچیس تعلق داره. این میراث شامل ۳۰۰ هزار اثر از دست نوشته و کتاب های قدیمی گرفته تا فصل نامه و مجله می شه.  

 

ریکیاویک، ایسلند

ریکیاویک در سال ۲۰۱۱ واسه اولین بار عنوان شهر ادبیات یونسکو رو از اون شهری غیرانگلیسی زبون کرد

در سال ۲۰۱۱، ریکیاویک، پایتخت ایسلند به عنوان پنجمین شهر ادبیات یونسکو معرفی شد و واسه اولین بار این مقام رو از اون شهری غیرانگلیسی زبون کرد. ریکیاویک، خاستگاه ادبیات قرون وسطایی مثل «ساگاهای ایسلندی» و «ادای شاعرانه» است؛ آثاری که هنوز به طور گسترده ای مورد مطالعه قرار می گیرند و به زبون های زیادی هم ترجمه شده ان. موسسه تحقیقات ایسلندی آرنی مگنسون در این شهر، مرکز میراث ادبی ایسلند حساب می شه و به هویت ملی ادبیات این کشور می پردازه. ماموریت این موسسه، حفظ و نگهداری دست نوشته ها، جلو بردن تحقیقات روی نسخ و منتشر کردن مقالات تحقیقی واسه عمومه و هم اینکه با ارائه تسهیلات مطالعاتی، به روند پروژه های محققان و دانشجویان کمک می کنه.

۱۰ پایتخت ادبی اروپا

از دیگر افتخارات ادبی این سرزمین، ثبت «مجموعه نسخ خطی آرناماگنان» در حافظه جهانی یونسکو، در سال ۲۰۰۹ به حساب می رود. علاوه بر این، فستیوال بین المللی ادبیات ریکیاویک از سال ۱۹۸۵، هر شش ماه یه بار در این شهر برگزار می شه.

 

سن پترزبورگ، روسیه

 • موزه یادبود داستایوفسکی، خونه ای به سبک قرن نوزده در دل روسیه
 • راه اندازی موزه مجازی الکساندر پوشکین در مسکو

سن پترزبورگ، شهر زنده و پر جوش و خروش روسیه، پس زمینه خیلی از آثار مدرن و سنتی بوده. حدود دو سوم ماجراهای نقل شده در آثار داستایفسکی در خیابون های این شهر بوجود اومده و واسه دوستداران این نویسنده بزرگ، سن پترزبورگ پر از جاذبه های خاطره انگیزه. از اونجا که نگرانی اصلی داستایفسکی بیشتر مردمون طبقات پایین جامعه بود؛ از تورهای داستایفسکی انتظار گشت و گذار در بعضی از مناطق محبوب توریستی رو مثل خیابون نوسکی نباید داشت.

۱۰ پایتخت ادبی اروپا

 هم اینکه سن پترزبورگ الهام بخش نویسندگان و شاعران معروف دیگری مثل اونا آخماتوا، الکساندر پوشکین، الکساندر بلوک و نیکولای گوگول بوده. گردشگران در سفر به سن پترزبورگ، می تونن از زندانی که زادگاه شعر اونا آخماتوا بود و از تندیس سوارکار برنزی که در شعر پوشکین جون گرفت، دیدن کنن.

پاریس، فرانسه

پاریس ادبی ترین شهر دنیا بین قرون ۱۵ تا ۲۰ میلادی به حساب می رود

هیچ شهری در جهان به اندازه پاریس نتوانستهه استعدادهای ادبی رو به خود جذب کنه، شروع کننده سبک هایی اینجور نورانی باشه و خاستگاه بی شمار آثار ادبی جاودان حساب شه. شاید بشه پاریس رو ادبی ترین شهر دنیا بین قرون ۱۵ تا ۲۰ میلادی شمرد؛ شهری که با افسون خود آثار و شخصیت های خیلی از شاعران، نمایش نامه نویسان و نویسندگان معروف رمان رو شکل داده. این شهر به عنوان یکی از پایتخت های روشنفکری در جهان، زمان زیادیه که مرکز تجمع نویسندگان با ملی بودن ها و نژاد های جورواجور به حساب می رود. از استفان مالارمه و گوستاو فلوبر گرفته تا مارسل پروست، نویسندگان پاریسی، گذشته ای پر داستان رو از مجموعه نسل ها به نمایش گذاشته ان.

۱۰ پایتخت ادبی اروپا

 • ۱۲ کافه ای که قبل از مرگتون باید برید!
 • کارایی که باید در پاریس انجام داد

ابتدا قرن بیست، پاریس ماوای نویسندگان «نسل گمشده» آمریکایی شد؛ نویسندگانی که در فرار از محیط خفقان آور و محافظه کار آمریکا، به شهر نور در فرانسه پناه آوردن. ارنست همینگوی، فیتزجرالد، ازرا پاوند و گرترود استاین مثل نویسندگان نسل گمشده به حساب می روند که با منزل کردن در پاریس، آزادانه به خلق آثار خود پرداختن. هم اینکه فیلسوفان برتری مثل ژان پل سارتر، ژاک دریدا و ژان بودریار و بعضی متفکران استثنایی دیگه، بیشتر در این شهر ساکن بودن. جو ادبی حاکم بر پاریس رو هنوز می توان در کافه های سرحال و کتابفروشی های ساحل غربی و محله لاتین لمس کرد.

 

لندن، انگلستان

مطمئنا لندن، بیشترین تاثیر جهانی رو بر زبون انگلیسی و ادبیات دنیا گذاشته. کتابخونه بریتیش یکی از بزرگ ترین کتابخونه های جهان حساب می شه و محل نگهداری بیشتر از ۱۵۰ میلیون نسخه کتاب از سراسر کشورها با قطعات و فرمت های متفاوت و زبون های جور واجور دنیاس. در این کتابخونه می تونید از نسخه ابتدایی منشور کبیر دیدن کنین و خیلی از نسخه های دست نویس مثل نسخه شارلوت برونته اثر جین ایر و نسخه نیکلاس نیکلبی اثر چارلز دیکنز رو از نزدیک ببینین.

۱۰ پایتخت ادبی اروپا

 • گردشگری ادبی : شکسپیر، سخن آرای آون
 • یادگاریای چارلز دیکنز، نمایشگاهی از عصر ویکتوریا در انگلیس
 • خونه موزه کیتس-شلی کجاس؟

لندن پر از جاذبه های ادبیه که از مهم ترین اونا می توان «تئاتر جهانی شکسپیر» (Shakespeare’s Globe Theatre)، «خونه موزه جون کیتس» (John Keats’s House Museum) و «موزه چارلز دیکنز» (Charles Dickens Museum) رو نام برد. فستیوال ادبیات لندن هم هر سال شاعران و نویسندگان جهانی و سخنوران اصول خلاقیت رو به مدت یه هفته به خاطر گفتگو و شرکت در بعضی اتفاق های ادبی در این شهر جمع می کنه.

خلاقیت-خلاقانه
خلاقیت-خلاق

 

دوبلین، ایرلند

دوبلین که زادگاه جیمز جویس و برندگان نوبل ادبی، جیمز برنارد شاو، ویلیام باتلر ییتس و ساموئل بکته، یکی از پایتخت های ادبی جهان به حساب می رود. گذشته ادبی این شهر که به عنوان شهر ادبیات یونسکو در سال ۲۰۱۰ معرفی شد، به هزاران سال قبل و وقتی برمیگرده که راهب ها انجیل رو به شکل نسخ خطی، روی کاغذ ضبط می کردن. بهترین نمونه حفظ شده مثل این نوشته ها، کتاب کیلز، واسه سال ۸۰۰ پس از میلاده که شما می تونین از اون در نمایشگاه کتابخونه قدیمی واقع در کالج ترنیتی دیدن کنین.

۱۰ پایتخت ادبی اروپا

 • گردشگری ادبی: جیمز جویس؛ از دوبلین تا زوریخ

موزه نویسندگان دوبلین در گرامیداشت میراث ادبی کشور برپا شده و ریشه در اشعار ایرلندی و داستان سرایی های سلتی داره. تئاتر ابی هم که به وسیله ویلیام بوتلر ییتس، چهره برجسته ادبیات قرن ۲۰، در سال ۱۹۰۳ پایه گذاری شد، هم اونقدر به تولید و نمایش نمایشنامه هایی قوی درسبک های مدرن و سنتی می پردازه. بعضی از دیگر جاذبه های ادبی برتر دوبلین شامل «مرکز جیمز جویس» (James Joyce Centre)، «کتابخونه عمومی ملی ایرلند» (National Public Library of Ireland) و «کلیسای کامل سنت پاتریک» (St Patrick’s Cathedral) که طنزنویس معروف، جاناتان سوئیفت بین سال های ۱۷۱۳ تا ۱۷۴۵ سرکشیش اون بود، می شه.

 

ادینبرو، اسکاتلند

ادینبرو بیشتر از همه واسه جمع های ادبی اش می شناسنش و به عنوان شهر ادبیات یونسکو در سال ۲۰۰۴، معرفی شد. این شهر اسکاتلندی، با تاریخی غنی از ادبیات، محل زندگی بزرگانی مثل سر والتر اسکات، موریل اسپارک و رابرت لویی استیونسون بوده. در مرکز شهر می تونید «بنای یادبود اسکات» (Scott Monument) رو ببینین. این سازه بزرگ، به عنوان بزرگ ترین بنای یادبودی شناخته می شه که در نگهداری یه نویسنده برپا شده.

۱۰ پایتخت ادبی اروپا

 • ادینبورگ، اولین شهر ادبی جهان (قسمت اول)
 • ادینبورگ، اولین شهر ادبی جهان (قسمت دوم)

یکی از دیگر مهم ترین جاذبه های ادبی ادینبرو، «کلیسای روسلین» (Rosslyn Chapel) حساب می شه. این کلیسای باشکوه و گوتیک که در سال ۱۴۴۶ ساخته شده، حضوری پررنگ در کتاب «رمز داوینچی» اثر دن براون داره. البته اینجا تنها الهام بخش براون نبوده؛ بلکه نویسندگان و شاعران دیگری مثل سیر والتر اسکات و ویلیام وردزورث هم این کلیسای باشکوه رو در آثار خود رو به نمایش گذاشته ان.

Author: mid5-kojaro

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *