بارش شهابی دو پیکری امشب به بالاترین درجه می رسه

رییس انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به این که تعدادی از شهاب های بارش شهابی دو پیکری (جوزایی) در آسمون میشه دیدشون، شبانگاه دوشنبه ۲۳ آذر رو زمان بالاترین درجه این بارش ها اعلام کرد.

بارش شهابی دو پیکری و یا همون جوزایی از بارش های مشهور سالیانهه که عامل اون بر عکس بقیه بارش ها، دنباله دارها نیستن بلکه طبق یافته های تحقیقات سازمان فضایی آمریکا (ناسا) در سال ۲۰۰۳ میلادی، عامل این بارش سیارک فیتون ۳۲۰۰ تعیین شده. مسعود عتیقی روز یکشنبه گفت:

از اونجا که کانون این بارش در صورت فلکی دوپیکره، این بارش به نام بارش دوپیکری (جوزایی) مشهور شده

عتیقی با اشاره به ایجاد ماه نو در روز جمعه ۲۰ آذر گفت:

نبود نور ماه در این شب ها، آسمون تاریکی و مناسبی رو در محیط های کوهستانی و به دور از شهرها واسه رصد شهاب های این بارش جفت و جور کرده.

ایشون گفت:

کانون این بارش نزدیک ستاره کاستور و یا همون ستاره آلفای این صورت فلکیه که در بین ستاره شناسا فارسی زبون به نام «سر پیکیر قبلی» معروفه.

رییس انجمن نجوم آماتوری ایران گفت:

بالاترین درجه بارش شهابی دوپیکری امسال ساعت ۲۱:نیم ساعت شبانگاه دوشنبه ۲۳ آذر هستش، هر چند امشب هم رصدگران می تونن تعدادی از شهاب های این بارش رو در آسمون ببینن.

به گفته عتیقی، کانون بارش در اول شب و حدود ساعت ۱۹ از افق شرقی بالا اومدن می کنه و تعداد بارش ساعتی پیش بینی شده واسه این بارش ۱۲۰ شهابه . ایشون به رصدگران پیشنهاد کرد که در محیطی دور از آلودگیای نوری و هوایی در شهرها و در افقای باز به رصد این شهابا بدن. به گفته عتیقی، شهابا ذرات میلیمتری و میکرومتری هستن که در برخورد با جو زمین درخشش اونا از فاصله ۸۰ تا ۱۵۰ کیلومتری به چشم آدم می رسه. ایشون اضافه کرد: واسه رصد بارشای شهابی احتیاجی به تلسکوپ یا وسایل رصدی خاص نیس و عکسبرداری از این بارشا به علاقمندان پیشنهاد می شه. منبع: ایرنا

Author: mid5-kojaro

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *