بارش شهابی جباری بامداد پنجشنبه

بامداد پنجشنبه ۳۰ مهر ماه بارش شهابی جباری، بازمانده دنباله دار«هالی» با ۲۰ شهاب در ساعت، اتفاق می افتد

حامد الطافی، کارشناس نجوم گفت:

به صورت میانگین در شبای عادی، در هر ساعت میتونیم  ۴ یا ۵ شهاب رو در آسمون ببینیم، این موضوع در صورتیه که از شهر دور باشیم و آسمون صاف باشه.

ایشون با بیان اینکه شهابا به وجود اومده توسط ذراتی هستن که در دور و بر زمین پراکنده ان و تحت اثر گرانش یا جاذبه به طرف زمین میان، اضافه کرد:

این ذرات در عکس العمل با مولوکولای اتمسفر می سوزن و ما اونا رو به شکل رد نورانی شهاب می بینیم.

ایشون با بیان اینکه وقتی در مواقع خاصی تعداد شهابا به یه باره زیاد می شه اتفاق بارش شهابی اتفاق می افته، گفت:

بارشای شهابی تکرار شونده و هرساله هستن و هرساله تو یه تاریخ مشخص به اتفاق می پیوندن. بارش شهابی جباری در آخرای مهر ماه هر سال اتفاق میفته.

به گفته ایشون، دلیل نامگذاری بارش شهابی جباری اینه که همه شهابا از صورت فلکی جبار یا شکارچی منشأ می گیرن. این صورت فلکی زمستانیه و ابتدا پاییز در نزدیک نیمه شب بالا اومدن کرده و قابل رویت  می شه.

الطافی با بیان اینکه دوره بارش شهابی جباری از ۱۰ مهر تا ۱۶ آبان ماه (از ۲ اکتبر تا ۷ نوامبر) زمان میبره، عنوان کرد:

تو یه بازه تقریبا یه ماهه بارشای شهابی جباری رو میتونیم ببینیم ولی بالاترین درجه یا پیک بارش در آخرای مهرماه یعنی شب سی ام مهر ماه است.

به گفته این کارشناس نجوم، واسه مشاهده بارشای شهابی نیاز به وسیله اپتیکی مثل تلسکوپ، دوربینای دو چشمی، تک چشمی و … نیس.

ایشون اضافه کرد:

ظهور شهابا رندم و اتفاقیه، به این معنا که نمیشه محل دقیق دیده شدن شهاب در آسمون رو از قبل مشخص کرد، پس هرچه میدون دید وسیع تری داشته باشیم، شهابای بیشتری رو میتونیم رصد کنیم.

الطافی  در مورد زمان بارش شهابی جباری گفت: از اول شب بامداد ۲۹ مهرماه، به دلیل وجود ماه و روشنی آسمون، دیدن شهابا سخته، ولی بعد از غروب ماه (یعنی از بامداد تا بالا اومدن آفتاب)، آسمون تاریک تر می شه و امکان مشاهده بارش های شهابی جفت و جور می شه.

الطافی با بیان اینکه شهابای بارش جباری در خیلی از نقاط  نیمکره شمالی زمین و بخشهایی از نیمکره جنوبی هم دیده می شه، گفت:

دیدن بارشای شهابی برخلاف اتفاق های دیگری مثل خورشید گرفتگی، ماه گرفتگی و…  محدود به نقاط خاصی نیس و از همه پهنا ایران دیده میشه. هم اینکه مردم در کشورهایی مثل افغانستان، پاکستان، عراق، ترکیه اروپای شرقی خیلی راحت می تونن این اتفاق رو ببینن.

ایشون در مورد تعداد شهابای قابل مشاهده در بارش جباری گفت:

واسه اندازه گیری تعداد شهابای بارش جباری میشه از پارامتری موسوم به «ZHR » یا «سرعت ساعتی طرف الرأسی»  به کار گیری کرد و تعداد شهابای قابل رویت تو یه ساعت رو تخمین زد.

به گفته الطافی، طبق سرعت ساعتی طرف الرأسی، این بارش بین ۱۵ تا ۳۰ یا به طور میانگین حدود ۲۰ گزارش شده. به بیان دیگه توقع داریم در آسمونی صاف و تاریک تو یه ساعت این تعداد شهاب قابل رؤیت باشه.

ایشون در مورد پیدایش بارش شهابی جباری گفت:

هر بارش شهابی یه اصل سیارکی یا دنباله داری داره. بارش شهابی جباری از توده ذرات به جای مونده از دنباله دار هالی سر میگیره. دنباله دار هالی هر ۷۶ سال به دور خورشید می چرخه و آخرین عبورش از نزدیکی مدار زمین  در دهه ۶۰ بوده.

این کارشناس نجوم با بیان اینکه الان توده ایجاد کننده بارش شهابی جباری ناتوون شده و تعداد شهابای اون کم شده، گفت:

در سال ۲۰۶۱ دنباله دار هالی با عبور از نزدیکی مدار زمین توده جدید تری در مدار قرار میده و زمین با عبور از بین اون توده با ذرات بیشتری برخورد می کنه و شهابای بیشتری در اون زمان قابل رویت می شن.

ایشون تاکید داشت:

بنا به همین دلایل در بازه سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ بارش شهابی جباری  فعالیت ضعیفی داره.

منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *