بادگیر مشخص، یادگاری از عمارت مشخص رفسنجان

بادگیر از نمادهای تمدن ایرونی و توانمندی ایرانیان در شناخت اقلیم و جغرافیای منطقه سکونت و به کار گیری اون به بهترین وجه در معماریه که در شهرهای جنوبی و مرکزی ایران فت و فراوون یافت می شه.

مقاله های در رابطه:

  • در سفر به رفسنجان از کجا دیدن کنیم؟
  • دیدنیای رفسنجان: از قدیمیترین درخت پسته تا بادگیر مشخص

کرمان از استان های مهم و تاریخی جنوب شرقی ایران به حساب می آید. رفسنجان مهم ترین شهر استان کرمانه. این شهر قدمتی دیرینه داره و بارها به وسیله جهان گشایانی مثل تیمور، شیبک ازبک و دیگه فامیل مرزگریز تحت سلطه درآمده و دزدی شده است. گذشته آباد و پررونق این شهر دلیل شده تا در گوشه و کنار اون آثار و ابنیه تاریخی فت و فراوون وجود داشته باشه. بادگیر مشخص یکی از جاذبه های تاریخی شهر رفسنجانه.

بادگیر برج هایی هستن که واسه تهویه بر بام ساختمون ها ساخته می شدن. به کار گیری بادگیر از سال های بسیار قدیم در ایران رایج بوده و بادگیر از عناصر و سمبل های معماری ایرانیه. بادگیرها با اشکال جور واجور در شهرهای مرکزی و جنوب ایران ساخته شده ان که هر کدوم طبق ارتفاع و جهت باد مطلوب طراحی و اجرا می شدن.

بادگیر مشخص

 هنوزم می توان باقی مونده این بادگیرها رو در اقلیم گرم و مرطوب جنوب و اقلیم گرم خشک نواحی مرکزی مثل کرمان دید. اولین بادگیرها در یزد و کرمان خودنمایی کردن. در شهر رفسنجان به دلیل دارا بودن آب و هوای نیمه کویری و تابستون های تقریبا گرم و زمستون های سرد، از زمان قدیم بادگیر هم ساخته می شده.

بادگیر مشخص رفسنجان

بادگیرها در شهرستان رفسنجان به شش نوع بادگیر رایج بودن و هنوزم در بافت های تاریخی و دهاتی با اشکال دایره، هشت ضلعی، مستطیل، یه طرفه، دوطرفه و در انبارها مستطیلی شکل ساخته شده ان و در بافت های تاریخی رفسنجان کمتر بنای تاریخی می بینیم که بادگیر با کلاه فرنگی نداشته باشه. طرز کار بادگیر بر این پایه نهاده شده، که از وزش باد واسه کشاندن هوای خوش به داخل ساختمون و از عکس العمل نیروی اون یعنی مکش واسه روندن هوای گرم و آلوده به کار گیری شه و کار بادگیرها به خصوص در شهرستان های خشک و بیابانی به یکم اساسی و از روی حساب بوده که به جربزه می توان ادعا کرد علم و فن امروز هم، با همه پیشرفت و پیشرفت ای که داره، نتوانستهه وسیله ای مقرون به صرفه و بهتری جانشین اون سازه.

جربزه-عنوان-عکس

بادگیر مشخص

بادگیر مشخص باقی مونده عمارت معینه. ساخت این بادگیر به سده دوازدهم و زمان قاجار بازمی شه. بادگیر مشخص در سال ۱۳۸۴ به وسیله میراث فرهنگی مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفت. ترکیب مصالح از خشت نپخته، چوب، کاه گل، آجر و با کتیبه های گچی و فرم دهی به آجرها ساخته شده. ارتفاع بادگیر ۱۶ متره و موقعیت بادگیر در شرق خیابون بنفشه بین خیابون شریعتی و خیابون عدالت در شهر رفسنجان هستش.

بادگیر مشخص

عکس کاور از: ایرج علیپور

Author: mid5-kojaro

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *