باداب سورت کجاس؟

 باداب سورت، مجموعه ی محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های عجیب که دومین اثر طبیعی ملی ایران بعد از کوه دماونده. این نوع از محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های پلکانی طبیعی فقط در معدود نقاطی از کره ی زمین وجود دارن

مقاله های در رابطه:

  • زندگی در ساری چیجوریه؟
  • آب پری، آبشاری که آبشار نیس
  • باداب سورت ،محل بیرون آمدن آب زیر زمینی پلکانی عجیب در ایران

در پاموکاله در ترکیه، ایوون های مطبق سفید و صورتی در نیوزیلند، بایشوایتای در چین، باگنی سان فلیپو در ایتالیا، منطقه سنگ زرد در آمریکا و هیرو ال آگورا در مکزیک محل بیرون آمدن آب زیر زمینی هایی مثل باداب سورت هست. محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های باداب سورت ایران در بلندای ۱۸۴۱ متری از تراز دریا قرار گرفته. دور و بر محل بیرون آمدن آب زیر زمینی پنهون از درختچه های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پنهون از جنگل های سوزنی برگه و به خاطر رنگ زیبای نارنجی اش که در نتیجه ی غلظت بالای رسوبات دارای اکسید آهن به وجود اومده، منحصر به فرده.

باداب سورت

معرفی

محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های پلکانی باداب سورت در مرز میان سمنان و ساری هستش. این باداب ها که یکی از محبوب ترین و زیباترین نقاط کیاسر حساب می شه، شامل چندین محل بیرون آمدن آب زیر زمینی با آب های به طور کاملً متفاوت از دید رنگ، بو، مزه و حجم آبه.

باداب سورت

محل بیرون آمدن آب زیر زمینی اول

محل بیرون آمدن آب زیر زمینی پرآب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاده که بیشتر در تابستون واسه آب تنی به کار گیری می شه و واسه درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و به خاص سردرد میگرن سودمنده. هم اینکه این محل بیرون آمدن آب زیر زمینی به دلیل شور بودن در فصل زمستون یخ نمی زند.

محل بیرون آمدن آب زیر زمینی دوم

دور و بر این محل بیرون آمدن آب زیر زمینی رو مقدار کمی رسوب آهن در برگرفته. طی سال ها، در شیب پایین دست کوهستانی، جریان آب های رسوبی و معدنی محل بیرون آمدن آب زیر زمینی باعث پدیداری صدها طبقه و ده ها حوضچه ی پلکانی بسیار خوشگل به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه های جور واجور شده.

باداب سورت

نشانی

استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست 

دسترسی

واسه رسیدن به روستای اروست از تهران می تونید به ترتیب پایین از جاده های استان سمنان یا مازندران به کار گیری کنین. البته جاده های استان سمنان فاصله کمتری داره و ایمن تره اما جاده های استان مازندران به مراتب زیباتره:

راه ۱: تهران – سمنان – مهدیشهر – شهمیرزاد – فولادمحله – سه راه تلمادره – روستای اروست – باداب سورت

راه ۲: تهران – ساری – کیاسر – سه راه تلمادره – روستای اروست – باداب سورت

از شهرهای سمنان و ساری تا روستای اروست جاده به طور کامل آسفالته و از این داهات تا محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های عجیب باداب سورت که تو یه کیلومتری شرق این داهات هستش، جاده خاکیه.

باداب سورت

بیشتر افراد بعد از رسیدن به این سه راهی راه اشتباه رو انتخاب می کنن. راه طرف چپ (راه آسفالته) پس از دو کیلومتر به روستای زیبای اروست می رسد. راه آسفالته طرف راست هم به روستای مالخواست می رود اما راه مستقیم که خاکیه و البته در حریم روستای اروست واقعه، به طرف محل بیرون آمدن آب زیر زمینی ها می رود.

یکی دیگه جاذبه های گردشگری در بخش چهاردانگه، نزدیک باداب سورت، دریاچه بسیار زیبای میانشه (چورت) می باشه که یکی از بی نظیرترین دریاچه های ایرانیه. از دیدن این دریاچه ی باشکوه خصوصا در فصل پاییز غافل نشید.

باداب سورت

Author: mid5-kojaro

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *