باداب سورت به رقیبش در آنتالیا حسادت می‌کنه

باداب سورت و پاموکاله در آنتالیای ترکیه هر دو جزء نادرترین حوضچه های آب شور جهان هستن، اما قوانین نگهداری اون کجا و حفاظت از این یکی کجا.

هر چیزی که باید درباره آنتالیا بدونین

مقاله های در رابطه:

  • باداب سورت کجاس؟
  • پاموکاله کجاس؟
  • سفر ۳ روزه به آنتالیا

شش ماه ورود به این حوضچه ها رو ممنوع کردن، اما انگار فایده ای نداشت و مجبور شدن دسترسی به اون رو دوباره آزاد کنن، چون انگار نه انگار ممنوعیتی حاکم شده بود. حرف از باداب سورته، دومین محل بیرون آمدن آب زیر زمینی پلکانی تراورتنی آب شور جهان که نسبت به حریف آهکی اش در جنوب غربی ترکیه، شرایط خیلی خوبی نداره، البته نه از دید جاذبه، بلکه از نظر حفاظت.

در هر دو محدودیتی واسه ورود به حوضچه ها وجود نداره، اما اونجا می دانند نباید با کفش وارد شن و اینجا با کفش که چه عرض کنم، اصرار دارن با کامیون و تریلی و دوچرخه وارد حوضچه هاش شن.

پاموکاله که قَلعه سپیدپنبه ای خونده می شه، در جنوب غرب ترکیه س و دو ساعت با آنتالیا فاصله داره. در تموم آژانس های ترکیه سفر به اینجا حتما پیشنهاد می شه. اندازه تورهای اون هم در دسته ارزون ها نیس، اما مسافران به محض اینکه می شنوند قراره در این سفر تنی به محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های آب گرم با خاصیت شفابخش بسپارند، حتما راهی اونجا می شن. مشتاقان قلعه سپید کمتر از حوضچه های سرخ و نارنجی باداب سورت نیستن، اما قوانین ورود به اون به نسبت سخت تره.

در دور و بر پاموکاله قبل از اون که ثبت جهانی شه، هتل و جاده ای در دامنه کوه ساخته شده بود که این بلا هنوز بر سر باداب سورت ایران نازل نشده. اون زمان تردد موتور و دوچرخه دور و بر حوضچه های پاموکاله آزاد بود، اون اون طور که باداب سورت بازم تماشاگر بدتر از اینه، اما بعد از اون که این حوضچه های آب شور در فهرست جهانی یونسکو ثبت شدن، شرایط حفاظتی و قوانین تردد تغییر کرد، تا اونجا که تموم هتل های ساخته شده در نزدیکی حوضچه ها، تخریب و تردد وسایل نقلیه در محدوده اون ممنوع شد.

حدود یه دهه س قوانین سخت گیرانه ای واسه حفظ باقی موندن این اتفاق حیرت انگیز اعمال می شه. ورود به حوضچه ها با کفش و راه رفتن روی پلکان های جوون تر و شکننده تر، ممنوعه. این تذکر همیشه داده می شه که اینجا یه سایت جهانیه و باید قوانین اون رعایت شه.

عکس باداب سورت

باداب سورت

طبق اظهارات گردشگرانی که به پاموکاله رفته ان، ماموران زیادی در راه منتهی به حوضچه ها که در ارتفاع هستش و هم اینکه در حریم اون، گذاشته شدن. با این حال ورود به حوضچه ها با حفظ قوانین، ممنوعیتی نداره. باور دیرینه مردم بر اینه که حموم کردن در این حوضچه ها خاصیت شفابخشی داره.

اینجا علاوه بر اینکه به وسیله دولت ترکیه حفاظت می شه، در فهرست آثار طبیعی اروپا ثبت شده و اتحادیه اروپا هرساله بودجه ای واسه حفاظت از این منطقه در نظر می گیرد.

پاموکاله

پاموکاله

سرنوشت حوضچه نادر در ایران، اما به گونه ای دیگه رقم خورده. تملک اراضی باداب سورت در استان مازندران با اداره منابع طبیعیه، اما حفاظت از اون بردوش اداره میراث فرهنگی و گردشگری این استان گذاشته شده که در آخرین تصمیم حفاظتی هم ورود بازدیدکنندگان به اون واسه شش ماه ممنوع شد که به ادعای محلی ها و راهنمایان تور، این دستور خیلی جدی گرفته نشد.

مسؤولان گردشگری استان مازندران راه نجات باداب سورت رو واگذاری تملک اون از اداره منابع طبیعی به میراث فرهنگی می دانند، چون فکر می کنند اگه روند واگذاری باداب سورت کامل شه، تغییرات مثبتی اتفاق می افته. سرمایه گذاری تعیین می شه که راه دسترسی و امکانات رفاهی و بهداشتی لازم رو ایجاد و راهنما و نگهبان مستقر می کنه و کمپ اقامتی می سازه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *